Obiceiuri la nunta

Multe di obiceiurile noastre au ramas fara continut si cel mai adesea nimeni nu-si mai aminteste sau nu stie ce semnificatie au ele. Eu una as vrea sa stiu...

Moderators: Cherie, psihdinupopa

Obiceiuri la nunta

Postby cris_kiri » Tue Jul 06, 2010 12:16 am

Am studiat pe larg acest subiect in facultate, la folclor, dar acolo erau acele adevarate traditii din batrani, care acum poate se mai pastreaza la sate, desi poate si acolo modernismul si-a facut loc. Ma gandeam sa impartasim impresii de pe la nuntile la care am fost, strict legat de obiceiuri, fiindca stim ca sunt diferite de la o zona la alta.
Nunta la care am fost acum in Sibiu m-a facut s-ami aduc aminte de propria nunta... =1ylflower= Insa, fara sa vreau, am facut si niste comparatii. Primul lucru care m-a uimit, a fost faptul ca se incepe foarte devreme, la ora 12 eram la biserica, la 14 la restaurant. La noi, in Arges, avem nunti de seara, ca sa zic asa, incep dupa ora 19 si tin toata noaptea. Ca o paranteza, cred ca ar fi fost crunt de obositor sa fi stat atat de mult acum, asa ca... =1wink=
Nunta noastra a inceput la casa mirelui, unde acesta a fost barbierit de un tanar neinsurat (coincidenta sau nu, acesta ne-a devenit fin). Apoi, alaiul s-a indreptat catre casa nasilor cu o sticla de vin (nu era o plosca pe vremuri?), au mai stat si pe acolo, au facut o hora si apoi spre casa miresei (adica, eu), aducand si buchetele si lumanarile tinute de doi tineri de asemenea necasatoriti. A trebuit sa ma pitesc, ca mirele sa ma caute...trebuia insa sa ma si plateasca, insa am uitat cu totii de aceasta parte :( Pe toata perioada acestor "evenimente", un acordeonist a facut atmosfera. Un baiat neinsurat m-a incalcat, apoi mi s-a pus voalul de catre nasa, iar atunci jelania a fost mai mare, cand a inceput nenea sa cante "Ia-ti mireasa, ziua buna..." :lol: AM pus flori in piept la ginere, nasi, parinti, bunici...Nasa mi-a rupt deasupra capului turta, apoi a impartit-o invitatilor. A urmat iar hora miresei si apoi ne-am indreptat catre biserica.
La restaurant, am fost furata, rascumparata de mire, am aruncat buchetul, am pus voalul unei domnisoare iar eu am primit basmaua de "femeie maritata", s-a jucat si jarteaua si...cam atat. Astea ar fi obiceiurile pe care noi le-am facut, nu am mers la 3 fantani, nu am avut brad...si care or mai fi, ca deja le-am uitat.
La Sibiu, nu a existat acordeonist, ci un taraf cu niste instrumente ce nu le stiu, de aceea vreau ca fetele din Ardeal sa ne dea mai multe detalii. Taragot cumva? S-au zis niste strigaturi, urmate de niste chiuituri, asta la casa mirelui. Am plecat sa luam nasii, apoi la mireasa, fara cautat, pus voal. La Biserica a fost ca orice slujba tinuta la noi, cu diferenta ca, atunci cand a urmat partea cu Isaia dantuieste, nasii si mirii au purtat si o banda lunga alba, ce am inteles ca simbolizeaza legatura ce se creeaza intre cei 4...foarte frumos, la noi nu exista asa ceva. La restaurant, s-a furat mireasa, s-a aruncat buchetul, dar nu s-a dat voalul la vreo domnisoara.
Am scris cam mult...sper sa nu va plictisiti...sunt curioasa ce veti povesti si voi de prin zonele voastre...gata, am terminat ca si-asa e tarziu... =1bye=
cris_kiri
Floricica sfatoasa

Re: Obiceiuri la nunta

Postby georykutza » Tue Jul 06, 2010 7:51 am

si la noi sunt cam aceleasi obiceiuri...la noi la nunta ,in schimb am uitat de aruncatul buchetului in toata harmalaia =1sorry= si cand mi-a adus aminte un tip din formatie plecasera fetele nemaritate :lol:
Image
Image
georykutza
floricica vorbareata

Postby Cherie » Tue Jul 06, 2010 8:31 am

Cris, instrumentele alea nici eu nu stiu ce sunt, pentru ca nu am vrut nici o muzica de acest gen. Nici strigaturi nu am avut pentru ca nu a avut cine. La nunta cumnatului a fost o matusa care a facut niste strigaturi de ti-au mers la inima. La mireasa mai este obiceiul sa se gateasca in mod hidos o baba si sa-i fie oferita mirelui, iar acesta sa negocieze sa-i fie data mireasa. Aici intervin si nasii, un fel de noua petire. La biserica, panglica aia cred ca este influenta protestanta. Eu nu am avut-o pentru ca nu am vrut, ne-am tinut de maini pentru ca asta e traditia si ce poate simboliza comuniunea decat o legatura directa, cum ar fi prinsul de maini? Iar daca tot ai intrebat, exista o tehnica de a te invarti, oamenii ai vazut ca se prind la spate cu mainile si se lasa usor pe spate, de-asta nu cade nimeni ametit, iar pasul nu e saltaret, ci domol.
in rest, or mai fi obiceiuri, dar eu nu prea cunosc.
Brazi au avut mirii?
ImageImage
ImageImage
Cherie
Site Admin

Postby onisca » Tue Jul 06, 2010 11:21 am

Bravo Cris pentru topikul deschis. Obiceiurile de la tine se aseamana mult cu cele de la noi insa sunt si ceva diferente.
La noi nunta a inceput vinerea dupa masa. Intai la casa mirelui unde acesta impreuna cu baieti si fete se pun brazii in poarta. Apoi se pleaca la nasi unde se pun si acolo brazi, iar mai departe cu tot alaiul de nunta ajung la mireasa. Alaiul de nunta este format din tineri (prieteni ai mirilor) iar acestia sunt numiti "bradari" pentru ca misunea lor in acesta zi este de a duce brazii la nasi si mireasa. In aceea seara tot cheful este la casa miresei: se mananca , se bea, se danseaza, iar pentru stabilirea "cocosului din casa" este obiceiul ca sa se puna intr-un bol cu orez amandoua verighelele, iar viitorii miri sa le caute . cine gaseste primul este "cocosul " in casa. Ca o paranteza le-am gasit pe amandoua :lol:.
A doua zi dimineata am avut cununia civila, iar dupa acesta tota lumea merge la mireasa unde se pune o masa. Abia dupa asta mirele cu rudele si prietenii lui se intorc la casa acestuia, iar mireasa cu domnisoarele de onoare si rudele ei incep pregatirea cu gatitul miresei. Si la noi este obiceiul cu barbieritul mirelui ce catre un tanat necasatorit care il si ajuta pe acesta sa se imbrace. Mireasa este ajutata si ea de domnisoare, voalul la noi nu este pus de nasa ci de coafeza care de obicei vine la casa miresei si executa coafura, se canta "ia-ti mireasa ziua buna", se lacrimeaza in batiste, si toata procedura.
Cand vine mirele sa ia mireasa se inchid portile si acesta negociaza cu socrul mic pentru mireasa. Mirele plateste, iar socrul mic deschide larg portile sa intre alaiul .Mireasa asteapta venirea mirelui si se uita prin verigheta la el.Cum il vede in acel moment asa va fi toata viata lor(eu pe al meu sot l-am vazut cu gura pana la urechi....razand de mama focului). Mireasa imparte florile de nunta ajutata de domnisoarele de onoare, si de aici se pleaca la biserica.
A doua zi dupa nunta din nou se petrece atat la casa miresei cat si la casa mirelui.iDe data asta petrecerile au fost neconventionale, in tinute lejere. Au fost foarte multi colegi de facultate care au ramas la noi si am incins un chef pe cinste cu aer tineresc. Am dansat pe butoaie toata ziua si nopatea si nu a scapat nimeni de asta. Asa ca nunta mea a tinut chiar trei zile si trei nopti si chiar daca a fost destul de obositor mi-a placut foarte mult.
onisca
floricica vorbareata

Postby cris_kiri » Tue Jul 06, 2010 3:56 pm

Oana, super frumos si la voi, mi-ar fi placut sa particip la nunta voastra! =1ylflower=
Revin cu cateva completari, ca mi-am mai adus aminte. Stiu ca in zona noastra petrecerea incepe de joi, cand se face bradul, numai cu tineri necasatoriti, se pune masa, se petrece. Vinerea, sincer nu stiu ce se mai intampla... =1sorry= Noi, nici daca voiam nu puteam sa facem nunta de joi, fiindca Ciprian plecase deja la Viena si a venit vineri seara acasa. Sambata am fost la cununia civila si apoi la fel ca la Oana, ne-am impartit. Intr-adevar si la mine acasa s-a pus masa (la nicio alta mireasa nu am mai vazut asa ceva, ma refer la mancare, peste tot numai saleuri, prajituri, sucuri). Faza cu voalul la noi a fost tare amuzanta, fiindca nasa mea de botez este si coafeza si a fost prezenta si mi-a pus voalul impreuna cu nasa de cununie.
Duminica, dupa nunta, intr-adevar se continua petrecerea la casa miresei, cu rudele, nasii (nu aveal loc in apartament, asa ca am tinut-o la bunici la curte). Ca o paranteza, am nasit de doua ori, dar miresele nu au mai facut asa ceva.
Marta, mirii nu au avut brazi. Dar de ce zici brazi? Sunt mai multi la voi sau cum? Intreb, ca la noi este unul singur, de care am zis mai sus. Sau crengile de brad ce se pun la usa?
cris_kiri
Floricica sfatoasa

Postby Cherie » Tue Jul 06, 2010 4:00 pm

acum e o adevarata industrie cu brazii. Sunt oameni care inchiriaza brazii sau copacii care se pun la intrare. Daca nu ai chef sa pui bradul cu totul, atunci merg si niste crengi. Oricum, ideea e sa pui varfurile in cruce deasupra usii.
ImageImage
ImageImage
Cherie
Site Admin

Postby georykutza » Tue Jul 06, 2010 4:05 pm

stati ca mi-am adus si eu aminte.....
la fel ca si la voi,nasa trebuie sa puna voalul =1wink= dar trebuia sa imi acopere fata si sa imi dea remus voalul la o parte numai dupa ce ma ridica cu tot cu scaun,si mama a cautat pe la toate vecinele cel mai greu scaun :lol: dar a facut fata =1ylflower= si cand s-au pus femeile carora trebuia sa plateasca ca sa ma poata lua el a zis ca pt mine plateste ''fara numar'' si l-au lasat sa treaca fara sa dea nici un ban :lol:
oooofff,ce ma emotionez cand imi aduc aminte de nunta,cat o asteptam si cat de repede a trecut si parca si 100 de ani de atunci :(
Image
Image
georykutza
floricica vorbareata

Postby onisca » Tue Jul 06, 2010 4:23 pm

Ce simpatic Georgi la noi nu este obiceiul asta.
Cand stai la curte trebuiesc 2 brazi de o parte si de alta a portii. Asa ca 2 brazi la mireasa, 2 la mire, 2 la nasi. daca stai la bloc ai scapat cu cateva crengi.Plus inca un brad al miresei cate este purtat de un baiat necasatorit in ziua nuntii.Cris si noua ne-a placut foarte mukt cheful de a doua zi mai ales incat am repetat si la revelionul din anul acela. Primul revelion la casa noastra ca si casatoriti. Am invitat pe toti colegii din facultate. Asa ca s-au strans vreao 20 care au stat la noi 4 zile. dar deja asta este o alta poveste si alte peripetii pe care vi le povestesc eu cu alta ocazie.
onisca
floricica vorbareata

Postby georykutza » Tue Jul 06, 2010 4:30 pm

f frumos,oana...la noi a doua zi se face ciorba de potroace dar noi nu am facut ca ne ramasesera 2 oale mari de sarmale si inca 2 de friptura....asa ca s-a baut si s-a mancat mai mult ca la nunta...era si ziua mea =1wink= ..atunci implineam 19 ani
Image
Image
georykutza
floricica vorbareata

Postby onisca » Tue Jul 06, 2010 4:33 pm

Da si la noi se face ciorba de potroace, de fapt asa se si numeste petrecerea de a doua zi "la potroace".
onisca
floricica vorbareata

Next

Return to Traditii si obiceiuri de pe la noi