Alaptarea. cat, cum, unde?

Moderators: Cherie, psihdinupopa

Cherie
Site Admin

Re: O cafea tare va rog! (3)

Postby Cherie » Wed Jan 16, 2013 10:27 pm

Lilutza, in general, la varsta asta creste, creste si nevoia ei. Reglarea organismului nu se poate face de pe azi pe maine. Organismul tau are nevoie de 3-4 zile. Si se regleaza in urma cererii si ofertei. Daca tu ii dai lapte praf, poate se intarca si in mod sigur organismul nu va avea mai mult lapte. Andrei se trezea de cand l-am nascut la 4 dimineata si urla si urla de se invinetea. Am avut lapte garla, manca de dadea pe afara, dar tot la 2 ore au mancat ai mei. Si Teodora lua putin, Andrei a luat mult. Copiii nu seamana intre ei, nu iau la fel si este normal ca un copil sa caute sanul. ii provoaca placere sanul, ii place, de-asta il cauta. E un comportament normal la copii, toti fac asa, toti cauta sursa placerii. Ai incredere in tine si sa vezi ca va fi bine, chiar daca nu ia in greutate asa cum ti-ai fi dorit tu. Acestia sunt copiii tai, mai putin mancaciosi. Tu ai lapte. Chiar zilele trecute ne spuneai ca iti curge bine.
ImageImage
ImageImage

Lilutza
Floricica sfatoasa

Postby Lilutza » Wed Jan 16, 2013 11:20 pm

Da Marta imi curg foarte mult sanii....si ma gandeam ca nu papa bine si nu ia in greutate din cauza ca ii curge foarte mult si se ineca si renunta si tot asa........ma mai gandesc ca ea poate trage la inceput laptele care este mai putin gras si cel care ar trebuie sa-i tina de foame nu-l trage....ca este cam puturoasa cand nu-i mai curge usor se supara la san ca trage si nu-i curge nimic........ma gandesc si eu la toate variantele....multumesc muuuult!

cris_kiri
Floricica sfatoasa

Postby cris_kiri » Thu Jan 17, 2013 10:21 am

Neatza!
Lilutza, si eu zic acelasi lucru ca si Marta, nu este cazul sa-i bagi o masa de lapte praf. Si ti-o zic din experienta pe care am avut-o cu copiii. Stefan, la un moment dat, nu mai voia seara deloc sa pape, cum il puneam la san, cum incepea sa urle si intorcea capul si nu avea mai mult de 2 luni. Dar l-am lasat in pace si cand a vrut el sa manance peste noapte, atunci i-am dat. Si el ma tinea treaza de pe la 3 dimineata pana la 5-6, dar atunci erau colicii, ins dupa ce am scapat de ei, nu au mai fost probleme. Este normal sa se trezeasca un pic mai des fiindca este in plina crestere si nevoile ei sunt la fel. Iar legat de greutate, copiii au variatii de greutate, acu iau mai putin, maine mai mult si tot asa. Daca la sfarsitul lunii nu se observa niico crestere, atunci poti sa-ti faci griji si sa discuti cu un pediatru. Din punctul meu de vedere, introducerea unei mese de praf, atunci cand nu este cazul, reprezinta modul incet, dar sigur catre intarcare.
Marta, cand citeam ce i-ai scris tu Lilutzei, ma gandeam la fina mea, care asa de repede a renuntat la alaptat...din primele saptamani i-a bagat lapte praf, desi nu era cazul, copilul luand foarte bine in greutate, apoi la nici 4 luni i-a introdus mancarea...eu am incercat sa-i explic, dar tot ca ea a facut. Pana la urma, fiecare isi creste copilul cum vrea si cum considera ca este mai bine...
Azi o sa ma relaxez pe la pranz cu o colega in mall, poate ma lipesc si de ceva de la reduceri, asta daca mi-or fi intrat si mie banii...
Ne mai auzim.

Lilutza
Floricica sfatoasa

Postby Lilutza » Thu Jan 17, 2013 2:26 pm

Multumesc pt sfaturi fetelor.........
Cris cand ai povestit de Stefan cum facea cand era mic zici ca este bebe meu......deci m-am mai linistit......si a mea intoarce uneori capul si refuza tzitzi!
Andreea a venit de la gradi, noi am facut treaba acasa.....mama soacra a calcat eu am facut mancare si am schimbat lenjerii.......acum am mancat si ne bagam la nanita!

Lilutza
Floricica sfatoasa

Re: Alaptarea. cat, cum, unde?

Postby Lilutza » Sun Feb 03, 2013 12:22 am

Astept o saptamana sa vedem cum evolueaza cu greutatea si daca tot nu ia suficient in greutate am sa-i dau macar seara o masa de lapte praf........ce lapte imi recomandati?

Cherie
Site Admin

Postby Cherie » Sun Feb 03, 2013 10:27 am

Nan, Lilutza. Sincer, aceasta problema o are sora mea, a bagat lapte praf si crezi ca a inceput sa ia in greutate? nu. tot asa e.
ImageImage
ImageImage

cris_kiri
Floricica sfatoasa

Postby cris_kiri » Mon Feb 04, 2013 11:05 am

Mai las-o putin, Lilutza, consulta-te si cu dr, eu ti-am zis mai inainte, introducerea laptelui praf inseamna intarcare treptata...

Return to “Alimentatie”