Incompatibilitate de rh

Moderators: Cherie, psihdinupopa

cris_kiri
Floricica sfatoasa

Re: Incompatibilitate de rh

Postby cris_kiri » Sun Jun 13, 2010 11:17 pm

Mersi, Cherie! 1==1 Faza tare este ca nu stiu ce grupa are Andreea...Icterul insa a durat foarte mult, nu l-a facut deloc in spital, ci cand a ajuns acasa.

onisca
floricica vorbareata

Postby onisca » Sun Jun 13, 2010 11:43 pm

Este adevarat ce a spus dna dr. Eu am O1, Teodora are B3. Dupa ce am nascut la 2 zile a facut icter in maternitate, a stat la lampa si in ziua a patra am plecat acasa. Icterul era in toi galbena toata, somnoleta si fara pofta de mancare. Nu m-am alarmat pt ca si pe Ana o luasesem acasa tot cu icter si pe zi ce trecea si-a revenit.Mi-a spus ca intr-adevar are un icter mai pronuntat ca alti copii dar isi va reveni si sa ii dau seara fenobarbital. Dr de familie nu a fost de acord cu decizia de a-mi da reteta pt fenobarbital asa ca nu i-am dat nimik. Insa acum ajunsesem in ziua 12 si era la fel de galbena.M-am speriat pt ca icterul prelungit da afectiuni neurologice severe. M-am intors in spital si a vazut-o din nou dr care i-a facut imediat analiza pentru a vedea nivelul de bilirubina. Era crescut dar inca in valori normale. M-a internat totusi pentru a o tine inca 24 de ore la lampa. Deja cand am plecat isi mai revenise.Mi-a prescris reteta pt fenobarbital pe care i l-am mai administrat inca cateva zile seara. Fenobarbitalul o ajuta sa doarma, iar in timpul somnului se elimina cel mai bine bilirubina. Cand i-am facut analizele am cerut eu in mod expres sa i se faca si grupa de gange. Citisem pe net despre incompatibilitatea de grup sangvin care poate avea drept urmare un icter prelungit.

cris_kiri
Floricica sfatoasa

Postby cris_kiri » Mon Jun 14, 2010 11:08 pm

Dr nostru nu a vrut sa-i dea fenobarbital...acum stau si ma gandesc, mai ales citind cele scrise de Oana cu icterul prelungit, ar trebui sa-mi fac probleme?

ariana

Postby ariana » Mon Feb 28, 2011 8:37 am

Va recomand blogul http://rhnegativ.wordpress.com/, pentru mai multe informatii privind incompatibilitatea Rh in sarcina.Ariana

Cherie
Site Admin

Postby Cherie » Mon Feb 28, 2011 7:43 pm

multumim, Ariana!
ImageImage
ImageImage

Cherie
Site Admin

Postby Cherie » Tue Jun 05, 2012 9:54 am

voi stiati ca pana in 72 de ore de la nastere, mamicile cu incompatibilitate de rh trebuie sa mai faca o injectie? Asta se face pentru a nu exista probleme in urmatoarea sarcina. Am o prietena careia nu i-a facut nimeni dupa ce a nascut, iar acum, in saptamana 28 afla ca are anticorpi in sange si ca... e posibil sa-i scoata bebelusul mai repede. Insa marele semn de intrebare este cum va fi bebelusul. Sa dea Domnul sa fie bine bebelusul si sa nu fie afectat. A nascut in Bucuresti... iar daca in Bucuresti sunt dovezi de asemenea neglijente, ce sa mai zic de alte spitale din orase mai mici?!
ImageImage
ImageImage

cris_kiri
Floricica sfatoasa

Postby cris_kiri » Tue Jun 05, 2012 11:08 pm

Eu am citit pe net de treaba asta, dar cum la noi nu a fost cazul de asa ceva, mi-a intrat pe-o ureche si mi-a iesit pe alta...
Trist ce se intampla cu prietena ta, sa dea Domnul sa fie totul in regula, atat cu ea, cat si cu bebe.

iustina
Floricica sfatoasa

Postby iustina » Wed Jun 06, 2012 11:01 am

Nu stiam de injectia asta! Mie mi-a zis sotul de o mamica care a nascut acum un copil in Romania si a 2a parca a murit bebelusul din motive de tensiune.... :shock: Ce fel de tensiune nu stiu... Mamica zice ca tensiunea din sarcina... Voi intelegeti asta? Eu nu prea! Mamica cica era impacata ca au salvat-o pe ea, ca cica era posibil sa fi murit si ea la nastrerea asta!

Return to “Preconceptie si fertilitate”