Scaunul bebelusului

probleme de sanatate, colici, vaccinuri

Moderators: Cherie, psihdinupopa

Re: la cresa si gradinita

Postby Lilutza » Tue Jan 22, 2013 11:20 pm

bebe meu nu a facut kk de 2 zile....sa-mi fac griji? sa fie constipat? mai astept pana maine daca nu face ii bag un pic de supozitor...ce ziceti?
Lilutza
Floricica sfatoasa

Scaunul bebelusului

Postby Cherie » Wed Jan 23, 2013 9:45 am

i-ai bagat pana la urma lapte praf? eu nu as pune, dar vorbesc prin prisma experientei mele cu Andrei care facea la 5 zile si asta daca-i bagat supozitor...
ImageImage
ImageImage
Cherie
Site Admin

Re: Scaunul bebelusului

Postby simona » Wed Jan 23, 2013 10:08 am

Ioana facea cam o data pe saptamana indiferent daca ii puneam supozitor sau nu, asa ca eu as zice sa mai stai putin sa vezi cum e, daca nu se plange de burtica si cand face kk e normal,nu uscat si nu se chinuie sa faca . Stiu cat de stresant e ca eu am patit cu amandoua, Teodora facea la 2-3 zile si Ioana si mai rar, se pare ca daca sunt alaptati e si asta ceva normal. I-ai dat si lapte praf?
ImageImage
ImageImage
simona
floare de colt

Postby iustina » Wed Jan 23, 2013 12:01 pm

Mie pediatra, cand m-am confruntat cu problema asta la primul copil, mi-a zis ca daca nu face 2 zile la rand, a treia zi sa ii bag un tub de crema Microlax baby care imediat ajuta.
iustina
Floricica sfatoasa

Postby Lilutza » Wed Jan 23, 2013 2:57 pm

Nu i-am dat inca lapte praf...nici nu am in casa asa ceva.......de dimineata era cam agitata si i-am bagat n pic varfuletul de la termometru cu putin ulei si a facut imediat dar nu gros........chiar nu-mi pot explica ce se intampla.......dar nici nu a facut tot pt ca ea imi umplea pampersul cand facea kk.......
Si eu m-am confruntatcu kk foarte tare la Andreea.......ea face cacareze zici ca este mazare....dar de cand a inceput sa pape banana ( cam de 2-3 luni ca pana acum nici nu vroia sa o vada) si-a revenit copilul la kk......daca papa acum o banana peste o ora face kk normal !
Lilutza
Floricica sfatoasa

Postby iustina » Wed Jan 23, 2013 3:04 pm

Lilutza wrote:Si eu m-am confruntatcu kk foarte tare la Andreea.......ea face cacareze zici ca este mazare....dar de cand a inceput sa pape banana ( cam de 2-3 luni ca pana acum nici nu vroia sa o vada) si-a revenit copilul la kk......daca papa acum o banana peste o ora face kk normal !

Ciudat! Eu stiam ca banana strange la burtica, dupa rotavirus cand reinceput sa pape, ne=a dat voie banana si mar ca sa o stranga la burtica, peditra....
Bine ca a facut cea mica pana la urma...
iustina
Floricica sfatoasa

Postby Cherie » Wed Jan 23, 2013 3:09 pm

Intr-adevar, ciudata faza cu banana.
ImageImage
ImageImage
Cherie
Site Admin

Postby veronica » Thu Jan 24, 2013 10:14 am

Cum reactioneaza copii diferit! Bine ca stii ca banana are efectul asta.
In cazul bebitei, nici eu nu cred ca trebuie sa iti faci griji, daca mananca normal, nu se vede ca ar durea-o burtica sau sa fie altceva care sa iti dea de gandit.
Leia nu facea si cate 8 zile cand era ca Bianca, 3-4 zile era frecvent, situatia s-a reglat oarecum abia dupa ce am inceput diversificarea - cam la 2 zile. Acum nu mai avem probleme, dar mereu face tare sau chiar boabe daca mamanca hrana care constipa, dar nu se plange ca ar deranja-o.
Image
veronica
Floarea soarelui

Postby cris_kiri » Thu Jan 24, 2013 12:43 pm

Lilutza, este normal la copiii alaptati la san sa nu iasa o zi-doua, poate chiar mai mult. Dr pediatrii au zis ca si daca face o data pe saptamana, desi noua ni se pare ceva exagerat, este normal, atata timp cat nu o doare burtica, nu se screme si nu iese tare. Tranzitul bebelusilor alaptati la san este total diferit de cel al bebeilor hraniti cu lapte praf (de aceea ti-a zis tie Iustina pediatra sa-i pui acea crema). De aceea se si da ceai celor care beau lapte praf, tocmai pentru ca poate aparea constipatia.
Iar legat de banana, mie mi se pare absolut normal ce spui tu, fiindca banana nu constipa, este un mit fals acest lucru! Este folosita intr-adevar in tratamentul diareei, dar nu constipa. Constipatia, este in general, rezultatul lipsei de fibre in alimentatie, hidratare insuficienta, etc. O treime din fibrele din banana maresc consistenta kk, dar celelalte doua treimi favorizeaza tranzitul. Asa ca, de aceea s-a reglat si Andreea, de aceea si copiii mei o duc bine cu kk, fiindca mananca zilnic banane.
Asa ca stai linistita! 1==1
cris_kiri
Floricica sfatoasa

Postby Lilutza » Fri Jan 25, 2013 12:29 am

Multumesc Cris.....eu nu stiam ca banana o poate regla........asa ca am noroc ca a inceput sa-i placa banana!
Lilutza
Floricica sfatoasa

Next

Return to Sanatatea sugarului