Otita

Moderators: Cherie, psihdinupopa

iustina
Floricica sfatoasa

Otita

Postby iustina » Thu Feb 20, 2014 8:25 pm

De la o raceala ne-am trezit ( Irina) cu o otita care in ultimele zile de antibiotic s-a agravat si am observat scaderea brusca a auzului. De vinerea trecuta ( azi fiind joi) ia antibiotic Claripen (claritromicina) 4 ml de 2 ori pe zi. Tusea f rau, ii curgea nasul si avea febra 38,5. Pt asta am mers initial la pediatru saptamana trecuta. Ne-a zis ca are amigdalele f mari, rosu in gat si un pic de otita. Azi la am mers din nou la pediatru ca am observat ca nu mai aude cand vorbim normal si ea tipa cand vorbeste cu noi. Ne-a trimis la ORL si cica are lichid in spatele timpanului format de la raceala cu pricina. I-a dat sa ser pt spalaturi nazale si niste picaturi de nas si un sirop ce e si antitusiv si antihistaminic. Pt urechi nu ne-a dat picaturi deloc. Si urmeaza sa mergem pe 14 martie la control. Ea pe 12 martie era programata la operatie sa scoatem polipii si amigdalele ca nu respira deloc pe nas de aproape un an... Acum a anulat si operatia ca bolnava nu o opereaza si ramane sa o vada atunci si sa reprogramam operatia in cadrul careia vor extrage si lichidul din urechi daca nu se retrage pana atunci cu tratament.
Ati avut asa otite cu copilasii vostri? Poate imi impartasiti si mie din experientele voastre....

Cherie
Site Admin

Re: Otita

Postby Cherie » Sat Feb 22, 2014 1:37 pm

Irina, noi nu am ajuns pana intr-acolo. Am avut intr-adevar la Andrei o otita de statea sa-i perforeze timpanul din cauza puroiului din spatele lui. Din fericire, a raspuns rapid la antibiotic. Este o procedura medicala pentru situatii de acest gen, am aflat asta de la medicul de familie cand l-a consultat pe Andrei. Dar nu avea cine sa i-o faca pentru ca medicul ORL-ist, singurul ramas atunci in Sibiu si-a terminat programul. Asa ca medicul nostru ne-a dat un antibiotic puternic si ne-a pus sa ne rugam sa nu perforeze.
Insa au fost alti prieteni de-ai nostri, care au avut baietelul care si-a pierdut auzul. L-au operat la Bucuresti si polipi si ureche si acum este bine.
ImageImage
ImageImage

iustina
Floricica sfatoasa

Postby iustina » Sat Feb 22, 2014 9:43 pm

Cherie, ea tocmai a terminat antibioticul care il lua pt tuse, racela... Claripen ( claritromicina) .... nu prea am vazut in prospect sa fie scrisa si otita la indicatii.... Azi emai rau ieri.... Luni am test de auz la acuolog. Nu stiu cum se numeste in romana.... e medicul care se ocupa numai de auz. Orl-istul a vazut-o deja. Voi ce antibiotic i-ati dat?
Si-a pierdut auzul ( baiatul cunoastintei tale ) in urma operatiei sau inainte si apoi prin operatie i s-a reparat?

Cherie
Site Admin

Postby Cherie » Sun Feb 23, 2014 2:19 pm

Iustina, noi cred ca augmentin i-am dat. cred ca va trebuia un antibiotic care sa mearga tintit pe problemele urechii. Pe langa complicatiile ce le da legat de auz, daca pleaca puroiul ala stim noi pe unde, e bai mare. Aveti grija mare.
Copilul prietenilor aude mai bine. Timpanocenteza cred ca se numeste eliberarea presiunii, audiograma se numeste testarea auzului.
ImageImage
ImageImage

Cherie
Site Admin

Postby Cherie » Sun Feb 23, 2014 2:20 pm

Cherie wrote:Iustina, noi cred ca augmentin i-am dat. cred ca va trebuia un antibiotic care sa mearga tintit pe problemele urechii. Pe langa complicatiile ce le da legat de auz, daca pleaca puroiul ala stim noi pe unde, e bai mare. Aveti grija mare.
Copilul prietenilor aude mai bine, dar nu stiu daca si l-a recuperat de tot. Oricum, au venit mai bine decat cand au plecat. Timpanocenteza cred ca se numeste eliberarea presiunii, audiograma se numeste testarea auzului.
ImageImage
ImageImage

iustina
Floricica sfatoasa

Postby iustina » Mon Feb 24, 2014 7:44 pm

Am venit de la doctor. A facut timpanocenteza si o sa mai faca peste o luna. Audiograma facuse deja aici la spital inainte, insa i-au facut-o si cei de din capitala. Concluzia e ca nu aude din cauza lichidului. I-a dat picaturi de nas si sirop de baut doar pt 10 zile. A zis sa nu punem nimic in urechi. Doar i le-a curatat de cerumen. Inainte de a merge iar pt timpanocenteza pe 21 martie o sa ducem si rezulatatul analizelor la sange pe care trebuie sa le facem cu cateva zile inainte sa ne ducem si sa o programam pt operatie de amigdale si adenoizi nazali, iar daca pana la vremea operatie ( cam pana in vara zicea sa lasam timp ) nu se retrage lichidul sa il scoata si ei prin operatie tot atunci.
Speram sa se retraga lichidul, insa nu stiu cum doar cu cateva picaturi nazele si un sirop....ca antibiotic a zis sa nu ii mai dau cand am intrebat daca sa ii dam alt antibiotic ca cel terminat acum 3 zile nu si-a facut deloc treaba pt urechi, Claripen ( claritromicina 4 ml x 2 ori pe zi- timp de 8 zile )....

Cherie
Site Admin

Postby Cherie » Tue Feb 25, 2014 1:45 pm

draga de ea, si a stat cuminte? in ce a constat timpanocenteza? cum se face?
ImageImage
ImageImage

iustina
Floricica sfatoasa

Postby iustina » Tue Feb 25, 2014 11:27 pm

Da a stat f cuminte si a cooperat. intai cred ca i-a facut audiograma ca vedeam liniile alea pe monitor ca la electrocardiograma ...asemanator...ca aici era o singura linie si la ea linie era dreapta, rar s-a miscat....asta pt ca arde lichid. Apoi i-a pus niste casti pe urechi si i-a zis cand aude zgomot ( un piuit) sa bage cate un cub intr-o casuta de jucarie.... Audiologul regla din niste butoane sunetele si urmarea ce face copilul si el semna pe un grafic cu x sau cu 0 pt diversele sunete care le auzea . A semnat separat pt ambele urechi si apoi cu rezulatatele ne-am dus la orl.
I-a mai dat zinnat acum pt 14 zile .... azi a facut si radiografie la sinusuri.... Mi-e cam teama ca abia acum 3 zile a terminat antibioticul anterior ( Claripen). I-am luat Bioflor sa ii dau cu antibioticul de data asta.... E sotul in Ro acum si i-am zis sa imi aduca Linex baby, ca vine vineri inapoi.
Nu i-a trecut nici bronhopneumonia ca i-a facut raze si la plamani... poate o trece cu zinnatul asta si mi-a dat si ventolin si pulmicort spray. Si i-a dar si celei mici masca de facut cu acelasi spray-uri.... ca si ea tuseste la fel.... chiar mai rau as zice, insa pe ea n-a mai radiat-o.

Cherie
Site Admin

Postby Cherie » Wed Feb 26, 2014 10:20 am

mai, voi ce-o sa faceti in tara unde clar este mai rece in aceasta perioada? va trebui sa va imunizati puternic dupa acest episod. in ceea ce priveste antibioticul, stai linistita, dozele prin siropele sunt mai mici fata de cele injectabile.
ImageImage
ImageImage

iustina
Floricica sfatoasa

Postby iustina » Wed Feb 26, 2014 11:12 am

Asta ma intreb si eu.... cred ca o stam in casa 6 luni pe an..... si o sa mergem numai cu masina fie la scoala, fie la cumparaturi. Stii ceva de imunitate care sa nu fie lichid si sa mi-l poata aduce acum sotul din romania? nu are bagaj de cala si d-asta nu poate lua lichide la bagajul de mana sau si vreo suspensie ce ar deveni sirop de tuse.... daca ar exista...astea de le dati voi ( tusend, grintus sau altele ) sunt toate deja lichide de la bun inceput?

Return to “Probleme de sanatate”