Probleme gingivale

Moderators: Cherie, psihdinupopa

Cherie
Site Admin

Probleme gingivale

Postby Cherie » Tue Jun 22, 2010 8:08 pm

e nasol... :cry: e instalata parodontoza jos, e superficiala, dar e. Si faza e ca dr nu a mai pomenit asa ceva: peste pungi parodontale exista puroi, inclusiv maseaua care mi-a dat de furca in iarna continua sa produca puroi. Dar unde se duce puroiul, inca nu a vazut. Si gura mea e plina de contradictii: fistule cu pungi parodontale e una, gingivita cu parodontoza, sangerarile gingiei la cea mai mica atingere cu aceeasi parodontoza, desi... osul e sanatos, maselele, dintii sanatosi... mi-a dat sa fac analize pana saptamana viitoare, ca problema e alta. A zis ca va stopa mecanic, dar daca nu gasim cauza... cam tot pe-acolo sunt.
ImageImage
ImageImage

ramona30
Margareta

Re: Probleme gingivale

Postby ramona30 » Tue Jun 22, 2010 8:45 pm

saraca de tine, sanatate multa si daca gaseste doctorul cauza poate se rezolva
Image

Image

veronica
Floarea soarelui

Postby veronica » Tue Jun 22, 2010 11:16 pm

Cherie, clar e o alta problema acolo... Stomatologul ce analize ti-a recomandat sa faci? Sau cine e mai potrivit sa recomande investigatii in cazul asta?
A! In legatura cu paradontoza, din cate stiu eu, e o problema foarte frecventa, adica foarte multa lume sufera de asta fara sa stie... Si culmea, imi spunea o prietena ca stomatologul ei zica ca daca ei ar recomanda tratament imediat pentru problema asta, ce ar mai avea de lucru... Auzi tampenie! =1aggressive=
Asa ca e mai bine ca s-a depistat la timp si o sa poti face tratament, ca odata ce o descopereai si era mai grav, mai greu se putea face ceva.
Image

Cherie
Site Admin

Postby Cherie » Wed Jun 23, 2010 8:01 pm

mi-a recomandat medicul meu coenzima Q10.
ImageImage
ImageImage

onisca
floricica vorbareata

Postby onisca » Thu Jun 24, 2010 12:40 pm

Exista pastile? Eu am auzit decat de creme cu coemzima Q10.

Cherie
Site Admin

Postby Cherie » Thu Jul 01, 2010 10:15 pm

da, exista si pastile, unele stiu sigur de la CaliVita, cam scumpe, dar sunt sigura ca ar exista si de pe la alte firme prin farmacii.
Eu acum m-am intors de la stomatolog, unde mi-a zis din nou ca gingiile mele sunt problematice, sensibile, mi-a curatat in dreptul unei masele gingia ( a se intelege pe dinauntru) si radacina maselei si a izolat rana cu niste ciment, intins si pe la alte masele. Imi simt tare straniu pansamentul- ciment din gura mea si va trebui sa reziste pana in 9. SI nu stiu ce s-a intamplat ca mi-a zis ca mi s-a modificat si muscatura, articulatia este afectata si ea si din cauza muscaturii mi se tocesc dintii, incisivii. Eu nu am avut probleme pana acum 1 an? ce s-o fi intamplat intre timp? =1pained=
ImageImage
ImageImage

ramona30
Margareta

Postby ramona30 » Fri Jul 02, 2010 9:41 am

oare nu din cauza sarcinilor? stiu pe cineva care la cateva luni dupa ce a nascut i s-au calcifiat, sper ca scriu corect, oasele, dar in asa hal a ajuns ca a trebuit sa-i puna proteza de la sold pana la genunchi la un picior, si era doar dupa o sarcina
Image

Image

Return to “Probleme de sanatate”