despre secretii vaginale

Moderators: Cherie, psihdinupopa

Cherie
Site Admin

despre secretii vaginale

Postby Cherie » Wed Oct 27, 2010 7:59 am

de-o vreme am niste secretii abundente albe, insa in ultima vreme din cauza lor trebuie sa ma schimb de 2-3 ori pe zi.( nu suport tampoanele zilnice). Nu au miros urat, nu le este schimbata culoarea. ma intreb daca nu o fi candida sau or fi normale. parca de-astea am mai avut in timpul sarcinii, dar nu mai tin minte daca erau de acest aspect... nu vreau sa par scarboasa, ca un albus de ou fiert mai moale, cu aderenta la chilot. ce-i drept, in perioada asta sunt si la ovulatie. Insa ovulatie, neovulatie, aceste secretii imi sunt neplacute si nu stiu ce sa fac sa le reduc.
ImageImage
ImageImage

gdoina
Floare de nu ma uita

Re: despre secretii vaginale

Postby gdoina » Wed Oct 27, 2010 8:24 am

Cherie daca esti la ovulatie nu ai de ce sa fii preucupata,mai ales ca nu au miros si alta consistenta,gen branza de vaci ,albiciose..
ImageImage

Lilutza
Floricica sfatoasa

Postby Lilutza » Wed Oct 27, 2010 9:06 am

MArta si eu am avut niste scurgeri urate dar si urat mirositoare acum 3 ani ( aveam si mancarimi) si mi-a iesit la analza candida ( candida se face la antibiotic si imunitatea scazuata....asa mi-a spus dr).....am urmat tratament si cand am fost sa fac analiza din nou la cateva saptamani numai aveam nimic!
Eu de obicei imi pun tampon de zi

Cherie
Site Admin

Postby Cherie » Wed Oct 27, 2010 9:25 am

Le am tot timpul, insa la ovulatie cresc in cantitate. mai am si dureri de burta. ma intreb daca o fi de la ovulatie sau de la raceala.
ImageImage
ImageImage

cris_kiri
Floricica sfatoasa

Postby cris_kiri » Wed Oct 27, 2010 10:14 am

Marta, de cand ma stiu am astfel de secretii, fara miros, fara mancarimi, iar in perioada ovulatiei sunt mai abundente. Eu zic sa nu-ti faci griji, daca nu ai alte simptome. Incearca tampoanele zilnice Discreet, sunt foarte subtirele, nici nu le simti, eu astea le folosesc si nu am treaba cu ele.

iustina
Floricica sfatoasa

Postby iustina » Mon Nov 15, 2010 3:43 pm

Cred ca inainte aveam si eu din astea...dar acum la o luna dupa cezariana ( chiar azi a facut o luna =bb= ),s-au terminat lohiile si a aparut altceva enervant o scurgere ciudata alb galbui ce se aduna in sus si se face ghemotoc...si vorba lui Cherie nu vreau sa fiu scarboasa...dar as putea-o compara cu un gogoloi de branza topita ( hai sa zic mai tinuta in soare ca sa fie mai topita), aceeasi culoare...insa da o mancarime tare nasoala... dar nu miroase urat. Ma spal zilnic de 2-3 ori...Nu stiu ce o fi...sper sa rezist pana martea saptamanii viitoare cand inchei 40 de zile dupa nastere si ma duc la control...
Stiti ce ar putea fi ? Eu nu am mai vazut asa de cand sunt....

cris_kiri
Floricica sfatoasa

Postby cris_kiri » Mon Nov 15, 2010 11:58 pm

Iustina, eu nu am patit-o...poate asa se manifesta la tine "revenirea" la normal, ca sa zic asa...hai ca nu mai este mult si ajungi la control cand vei afla cum stau lucrurile.

iustina
Floricica sfatoasa

Postby iustina » Tue Nov 16, 2010 7:27 pm

Da Cris si eu ma gandeam daca o avea legatura cu cezariana...La prima nastere care a fost normala, dupa curatire...dupa ce am scapat total de lohii a fost ok, acum imediat dupa ce am scapat de lohii au inceput scurgerile astea ciudate...ce mi se pare ciudat insa e ca dau mancarime...deci ceva necurat este la mijloc...ca ma gandesc ca daca era normal nu trebuia sa dea mancarime... Am facut programare la ginecolog pt lunea viitoare...Am ceva prin casa cu care as putea sa incerc sa rezolv...dar ma chinui pana luni ca poate ia secretie din aia sa o duca la laborator sa vedem ce e... desi nu sunt sigura daca o sa vrea sa imi ia...ca sunt cam comozi doctorii pe aici...
Si alta data intre cele de sarcini cand am avut scurgeri care dateau mancarime...mi-a dat tratament dupa ureche...nu mi-a luat nici o secretie pt analiza... As putea gandi ca a recidivat ....dar asta e altfel....

Cherie
Site Admin

Postby Cherie » Tue Nov 16, 2010 8:20 pm

cand am chestii neplacute, ma spal cu ceai de pelin.
ImageImage
ImageImage

iustina
Floricica sfatoasa

Postby iustina » Tue Nov 16, 2010 8:35 pm

Din pacate nu gasesc pelin aici... Am cautat mai demult sa ii fi dat Irinei pe deget sa nu isi mai suga degetul...ca si acum si-l suge...dar nu am gasit...

Return to “Probleme de sanatate”