Hipomagnezie

Moderators: Cherie, psihdinupopa

gdoina
Floare de nu ma uita

Hipomagnezie

Postby gdoina » Tue Mar 16, 2010 10:10 am

Baietelul meu Serban (3,5 ani)sufera de hipomagnezie ,nu stiu daca aceasta boala se mosteneste dar si eu sufar de spasmofilie(tetanie latenta).As vrea sa stiu la copii ce produse farmaceutice sunt recomandate ptr aceasta carenta de Mg,eu nu stiu decat de Osteocare dar doctorita ne-a zis ca e citez:"apa de ploaie".Precizez ca din alimentatie nu s-a corectat,oricat as incerca eu ptr ca alimentele ce contin Mg in general lui nu-i plac...Va multumesc..
ImageImage

Cherie
Site Admin

Re: Hipomagnezie

Postby Cherie » Tue Mar 16, 2010 12:32 pm

Imi pare rau sa aud ca aveti probleme de acest gen, mai ales ca de la lipsa de magneziu puteti avea alte probleme. Dar alte suplimente care sa contina magzeziu ai incercat? e dificil de spus care suplimente ar fi mai potrivite, dat fiind ca au multi aditivi alimentari. Insa, am auzit de produsele de la nutrilite, au magneziu si calciu ( supliment masticabil de calciu si magneziu). Ei se lauda ca nu au aditivi... dar nici nu stii ce e mai riscant in acest caz: aditivii sau hiomagnezemia. Pentru copii mai mari de 6 ani stiu ca se poate da glutamag cu B6. Ai putea lua si tu, iar dr copilului ar putea sa-i calculeze dozat pe kg/ corp. La varsta lui nu trebuie sa depaseasca 130 gr/ zi.
ImageImage
ImageImage

gdoina
Floare de nu ma uita

Postby gdoina » Tue Mar 16, 2010 1:04 pm

Multumesc Cherie,noua medicul neurolog nu a stiut ce sa ne recomande ptr lipsa de Mg la aceasta varsta ,doar ne-a sugerat sa o corectam prin alimentatie,din cauza acestei definciente a fost diagnosticat cu comitialitate,lucru care nu l-au putut confirma cei de la Bucuresti,conform EEG normal si dezvoltarii psihomotorii bune a baiatului,deci tindem sa credem ca hipomagnezia a fost de vina...Sanatate la puiuti...
ImageImage

gdoina
Floare de nu ma uita

Postby gdoina » Thu Mar 18, 2010 6:41 pm

Tocmai ce am venit de pe la doctori si daca tot era vorba de hipomagnezie,am avut o surpriza sa constat ca analizele facute dimineata au iesit zic eu bune,Ex.:Magnezie 2,07mg/dl;glicemie 68mg/dl;calcemie 8,6mg/dl(aici ar fi o problema):sideremia 88microg/dlVSH 3mm/l altele nu le stiu descifra :roll: .
ImageImage

Cherie
Site Admin

Postby Cherie » Thu Mar 18, 2010 7:55 pm

bravo!! mamaliga contine foarte mult magneziu. de obicei intai se corecteza magnezemia, apoi calcemia, iar daca ii dai si biste vit D, cred ca se fixeaza mai bine.
ImageImage
ImageImage

Return to “Probleme de sanatate”