Somnul linistit al copiilor

Moderators: Cherie, psihdinupopa

georykutza
floricica vorbareata

Re: Somnul linistit al copiilor

Postby georykutza » Mon Jan 31, 2011 9:30 am

marta,ce sa mai zic....treziri de nu pot sa cred nici eu ca mai rezist...remus saracul merge la munca ziua,eu mai trag cate un somn de o ora la amiaza cu praslea.intr-o noapte normala se trezeste cam de 4-5,in noptile agitate de cate 8ori(nu exagerez),vrea lapte,vrea pe picioare,plange,il plimb prin casa in brate...ziua e un copil extraordinar de cuminte,ma inteleg cu el ca cu un om mare dar noaptea e terorist :grin:
Image
Image

Cherie
Site Admin

Postby Cherie » Mon Jan 31, 2011 9:53 am

da, asa e si al meu, se trezeste, dar ca eu nu-i mai dau nimic. Inainte ii dadeam lapte, apa, chiar si aseara dupa portia de urlete, cand sa ne culcam ne cere apa. Uneori zice pipi, si chiar face kk. voi ce faceti inainte de somn? care este activitatea voastra seara? la noi chiote si joaca non- stop. au o energie seara de nestavilit si poate si de-asta are somnul agitat.
vezi ca noi suntem de vina? fiecare copil cere ce stie: al tau pe picioare, al meu tzitzi. si in principiu, fiecare vrea sa se joace. Nu m-am trezit intr-o noapte ca a plecat un copil din pat? ba da. am crezut ca e Teodora si ii zic lui Dinu ca e somnambula. Dinu, chior de somn, o striga. Ea si mai buimaca de langa mine ca ce vrem. Atunci am realizat ca e Andrei, pe care l-am strigat, el se dusese sa-l caute pe tati pe dincolo sa se joace. S-a intors in pat, a facut prezenta, am mai chicotit si ne-am culcat la loc. Astia nu se satura ziua de joaca si vor sa o completeze noaptea. Cand vor intra "in pita" cum s-ar zice cu cresa, gradi, vor pica de somn seara, de o sa ne para rau ca e prea multa liniste. Dar atunci picam si noi, pentru ca mergem la servici. Iar cand da caldura, ii putem scoate la fugareala seara si cred ca vor dormi un pic mai bine.
ImageImage
ImageImage

cris_kiri
Floricica sfatoasa

Postby cris_kiri » Mon Jan 31, 2011 3:33 pm

Sa stiti ca si la noi sunt de ceva probleme cu somnul, dar nu de treziri. Cred ca viseaza urat ca o apuca urlatul in somn, se zbate, da din picioare, uneori zice Nu, nu, nu...si uneori nu o pot linisti, trebuie sa o trezesc. Atunci se linisteste imediat, mai ales ca o pun langa mine si ea, direct cu mana pe tzitzi, la fel ca Andrei. Si astfel de momente au loc cam de 3 ori pe noapte.
Si noi ne culcam destul de tarziu, abia spre 11 noaptea o ia somnul, desi in pat suntem de la 9.30. Are energie cat pentru toata familia si are chef de joaca chiar si atunci. Initial am zis ca nu adoarme mai devreme deoarece se trezeste pe la 17-17.30 dupa somnul de dupa-masa, insa au fost zile cand a dormit mai putin sau chiar mai mult si tot la fel a fost.

Lilutza
Floricica sfatoasa

Postby Lilutza » Mon Jan 31, 2011 4:13 pm

Cris Andreea ta adoarme tarziu seara dar dimineata cine doarme pana la 10? a mea la 21 cel tarziu doarme si dimineata la 7-8 gata imi da trezirea!

cris_kiri
Floricica sfatoasa

Postby cris_kiri » Mon Jan 31, 2011 4:31 pm

Lilutza, sa stii ca nu mai doarme pana la 10, la cel tarziu 9 este in picioare, de fapt intre 8.30 si max 9.00 se trezeste. As vrea ca la 9.30 maxim 10 seara sa doarma, dar nu vrea nici sa o pici cu ceara, vorba aia...

Lili77
Floricica sfatoasa

Postby Lili77 » Fri Feb 04, 2011 3:43 pm

Cris sa nu ii fie teama de ceva,imi amintesc ca si Sorina cand eram acasa sa trezea speriata,dar atunci era mai mica si eu ma rasteam la ea,asa ca m-am potolit,apoi s-a linistit si ea.
Trebuie sa afli care e motivul de face asa.
Aici in Italia s-a trezit tipand intr-o noapte,am intrebat-o ce are si a zis ca o papa musca :lol: ,am dedus ca s-a speriat de niste muste verzi(la noi li se spunde de cal),aici sunt o gramada si m-a vazut pe mine strigand mereu la tati sa vina sa i-a musca,pe mine ma enerveaza ca miros urat,apoi i-am explicat ca sunt mici si nu ii fac nimic,iar eu nu i le-am mai aratat cand le vedeam.

iustina
Floricica sfatoasa

Postby iustina » Mon Feb 07, 2011 11:08 am

Cherie noi inainte de somn desenam,ne uitam pe carti sau facem puzzle asculatnd in surdina muzica de copii la ea in dormitor...Nu o provoc la prea multa zbenguiala seara inainte de culcare. Apoi bem lapticul pe perna si cand e gata se intoarce singura pe burta si continua suptul...dar nu al biberonului, ci al degetului... Noi o pupam si ii spunem Noapte buna! II dam ursuletul ei preferat si ii spunem sa faca nani cu el si ea il ia in brate in plapuma.Stingem lumina iesind din camera ea ramanand in intuneric bezna, atat seara, cat si ziua (ca inchidem obloanele)... Si uite asa adorme singura la ea in pat( pat mare dublu), la ea in camera pana de dimineata cand pt a vedea isi aprinde singura lumina ( am inca un intrerupator langa pat la nivelul ei) si uneori vine direct la noi si ne cauta in casa, alteori mai mult dupa somnul de zi dupa ce isi aprinde lumina incepe si se joaca acolo la ea in camera...chiar ieri am vazut o dunga de lumina pe sub usa si cand am intrat ea se juca cuminte in pat....iar eu o asteptam sa pape...Intr-o parte a patului e peretele si in cealalta in punem la margine niste ursi, catei mari de plus si jos am niste perne de burete,in eventualitatea caderii din pat, dar nu a cazut decat o singura data. A cazut pe perne si ramasese culcata pe ele...si ne striga.
Cred insa ca depinde si de felul fiecarui copil ....sunt curioasa daca reusim asta si cu bebe 2. Oricum tati are tot meritul ca el a dresat-o in luna cat eu am fost internata in spital.

Cherie
Site Admin

Postby Cherie » Mon Feb 07, 2011 11:09 am

daaaa.... si tu te-ai suparat pe el!! bravo, Irinuca!!! =1encore= printre cei mai cuminti copii ai forumului!!
ImageImage
ImageImage

crengu_z
floare de colt

Postby crengu_z » Mon Feb 07, 2011 11:55 am

La mine somnul de noapte se desfasoara (in conditii normale...adica nu e bolnava) cu o singura trezire pt un laptic scurt intre 1 si 4. Variaza in functie de cat de obosita s-a culcat. Pregatirea de somn incepe de la 8:30 cand reducem activitatea intregii familii, pregatim pachetele pt gradi si servici, strangem jucarii, pregatim paturi si la 9 baie (obligatoriu pt ca daca ii pun pijamaua fara iese scandal). In baie o las sa stea cat vrea pt ca in general nu depaseste 20 min, ba chiar iese si mai repede de 10, deci nu ma stresez. Apoi catecele cu mine si tati solisti cat facem tratatmentele de seara ( siropul de alergii si sprayul de nas Tonimer ca sa poata respira noaptea), cat ne imbracam. Apoi lapticul cu cantecele la aparatelul de la patut cu care se culca in fiecare noapte de cand s-a nascut, cand termina lapticul, pupici, isi ia pisica si o pun in patutul ei. Uneori mai protesteaza dar pt ca e patut de bebe nu se poate da jos si in general o las in pace ca in 1-2 min se linististe. Dar in general e deja in alta lume de la jumatea biberonului. A mea inca doarme cu suzeta si in ultima vreme parca e mai rau ca oricand. La gradi nu cere dar in clipa in care ne vede cere pisica si suzeta. Am sa "i-o uit" in Dubai si chit ca plange cateva zile ,in Romania nu i-o mai dau ca in loc sa renunte treptat acum o foloseste mai des decat cand era bebica.

Dar ca regula generala eu o culc la aceasi ora mereu mai ales ca suntem gradinari si dimineata trezirea e la 8 cel tarziu.

Pt mine problema majora e somnul de pranz cand doarme, cu rare exceptii, mai mult de 35 min. Dar asa a fost de cand s-a nascut. Noaptea beton si ziua nimic!
Image

Cherie
Site Admin

Postby Cherie » Tue Sep 13, 2011 8:27 am

Atat de rau doarme Andrei, incat nu mai pot. Se zvarcoleste de parca ar fi treaz, imaprte pumni si picioare unde se nimereste, ma simte daca ma misc si are pretentia sa dorm numai cu fata la el. Si culmea, nu vrea sa doarma singur fara mine. Noaptea migreaza din pat pana ma gaseste. Teodora are un somn linistit si numai ca nu toarce ca o pisicuta, nici nu o simti. Insa la Andrei numai sintagma "doarme ca un prunc" nu se potriveste.
ImageImage
ImageImage

Return to “Psihologia copilului si familiei”