Somnul linistit al copiilor

Moderators: Cherie, psihdinupopa

cris_kiri
Floricica sfatoasa

Re: Somnul linistit al copiilor

Postby cris_kiri » Fri Sep 16, 2011 10:28 am

Si eu m-am gandit la fel, fetelor, ori o mut acum, ori la cateva luni dupa ce vine bebe. Toti 4...chiar nu vreau sa experimentez, mai ales in primele luni de nastere.
Camera ei am incercat sa o facem cat mai atractiva, are aplice cu animalute, perdeaua cu printese, iar mobila mi-o inchipui tot asa faina. Dar sa va povestesc faza de saptamana trecuta: eram in camera cu ea, mama si soacra si ii tot spuneam ca se frumoasa este camera ei, ca ce bine va sta Andreea aici, chestii dastea. Si se trezeste soacra-mea: aaa, pai ANdreea nu doarme singura aici, ca ii este frica! =1aggressive= =1threaten= Mi-a venit sa o strang de gat! Pai noi ne chinuim sa ii facem acomodarea cat mai usoara si se trezeste cate un destept sa dea cu bata in balta! Si chiar la cateva zile imi zice Andreea ca ea nu doarme in camera cu printese ca ii este frica...
In alta ordine de idei, azi-noapte iar a avut show, a dat din maini si din picioare, a tipat, logic ca m-a lovit...si dimineata trage de mine de toate alea, iar eu abia pot deschide ochii...

Cherie
Site Admin

Postby Cherie » Fri Sep 16, 2011 10:58 am

pai o poti chema pe soacra sa-i tina de urat in camera ei. Insa eu zic sa o muti acum, incet-incet, sa stati voi cu ea pana adoarme, chiar in patul ei, pentru ca altfel patiti ca mine. Acum vor amandoi langa mine si nu vrea niciunul sa renunte. Daca nu o faci acum, mai incolo va fi mai greu. Ai mei se bat acum care sa vina langa mine, iar Teodora mi-a reprosat aseara ca numai Andrei sta langa mine si numai pe el il iubesc si pe ea nu o mai iubesc. Si ca de ce Andrei sa doarma langa mine, iar ea nu? Si cu bebe la fel sa fie, sa stie ca locul lui e cu copiii nu cu parintii, ca altfel veti ajunge ca noi, o sa dormim cu ei pana se marita si se insoara, iar locul lui tati e luat de copii si se alege praful de viata voastra de cuplu.
ImageImage
ImageImage

cris_kiri
Floricica sfatoasa

Postby cris_kiri » Fri Sep 16, 2011 12:09 pm

Pai si eu am zis la fel, daca mai comenteaza aiurea, sa vina ea sa doarma cu ea, dar o sa zica ca nu are cum, ca ea inca lucreaza. Atunci, macar sa-si tina gura!
Off, Marta, cata dreptate ai...de asta imi este cel mai frica si ma tem ca inspre directia aia ne indreptam...incet, dar sigur...

iustina
Floricica sfatoasa

Postby iustina » Fri Sep 16, 2011 1:08 pm

Criss eu continuam discutia sigur atunci cand a zis asa ceva incat sa o aduc unde imi convine si pe ea ( soacra ) as fi chemat-o de-o parte si i-as fi intrezis clar sa mai vorbeasca asa in fata copilului.
In plus si Ciprian trebuie s-o zgaltaie nitel ca sa se trezeasca la realitate si sa bage la cap ce ii spuneti!
Sa deschida bine ochii si urechile la ce ii spuneti si daca mai greseste iar =angry= .
Ce tactica!...Eu cred ca a zis asa ca sa te enerveze pe tine! Eu fac spume la asa ceva!

yoanaEu
Floare de nu ma uita

Postby yoanaEu » Fri Sep 16, 2011 1:18 pm

de vreo 4 zile Rares doarme cu mami,la ea in casa.aseara l am luat acasa :grin: si am dormit cu el.se foieste intr una.ba vine peste mine,ba se duce spre margine,ba ma trage de par....
asa e cu viata de cuplu,mare dreptate ai Cherie.si la noi,tati doarme in living,eu cu Rares in dormitor.asa k ne am hotarat sa i facem un patut junior,sa l punem langa patul nostru,sa l adorm ca de obicei cu mine in pat iar apoi sa l pun la el in patut.sa vedem daca o tine treaba.azi m au sunat de la depozit sa mi faca o oferta,acum ramane sa ne hotaram pana luni daca batem palma.insa abia astept sa facem la anu etaju,sa i facem o camera si sa doarma singur.in conditiile de fata nu am unde sa i fac camera lui.
Image

cris_kiri
Floricica sfatoasa

Postby cris_kiri » Fri Sep 16, 2011 4:23 pm

Iustina, asta este deja alt subiect...uneori am impresia ca face intentionat anumite lucruri. Mi s-a luat de cate ori am zis sa faca intr-un fel si ea pe la spate face cum vrea...O sa va povestesc eu o data cum stau lucrurile. Ca tot vorbim aici de somn, cum credeti ca a invatat-o pe Andreea sa doarma? In brate, o leagana, doarme pe ea...si apoi se vaieta la mine si-mi spune ca pe bebe sa nu-l MAI invat asa. Si i-am zis, pai cine a invatat-o pe Andreea sa doarma asa? La mine nu doarme asa, cu mama nu, cu Ciprian nu...
Iar atunci cand aveam discutia cu camera ei, bineinteles ca eu si mama am sarit cu gura, sa incercam sa mai salvam ceva...
Yoana, sa-mi spui si mie cat va costa patutul, ca ma intereseaza si pe mine subiectul.

Lili77
Floricica sfatoasa

Postby Lili77 » Fri Sep 16, 2011 7:03 pm

Cris parca soacra ta ar fi sora cu a mea,si ea face la fel,am inceput sa ii zic sa nu mai sperie copilul ca nu e bine si binenteles ca se supara,imi vine sa o dau afara,acum vreo doua nopti, dupa ce ca era maraita,s-a trezit plangand ca o ia carabinierii,imi venea sa o scol pe soacra mea sa o vada cum face mititica.

iustina
Floricica sfatoasa

Postby iustina » Sun Sep 18, 2011 2:23 pm

Mai, dar numai soacre antitalent de crescut nepoti exista din cate vad! A mea nu e langa noi, dar si daca ar fi nu cred ca ar fi mai breaza!
Ale mele fete dorm bine deocamdata! La capitolul asta nu ma pot plange! Si mai noi Irina vrea si ea sa faca nani cu bebe in patutul lui! Dar asta ramane doar dorinta! Are voie ziua sa se joace cu el impreuna la el in patut, dar nu le pot lasa sa doarma impreuna, ca cine stie ce se poate intampla!

veronica
Floarea soarelui

Postby veronica » Mon Sep 19, 2011 10:21 am

Iustina, fetele tale sunt exemplu si cand vine vorba de mers la culcare. Ce bine ca sotul tau a fost ferm, asa va e mult mai usor.

Noi experimantam o noua problema: frica de intuneric. Cand era mai mica, lasam o lampa peste noapte, pe urma, am inceput sa sting lumina de tot noaptea. Totul a fost bine si frumos, pana acum vreo luna. Si m-am prins care e problema dupa cateva reprize de urlete nocturne si pe urma, faptul ca imi cerea sa nu sting lumina cand ne pregateam de culcare. Acum, nici gand sa mai vrea sa adoarma cu lumina stinsa si daca se trezeste in timpul noptii si e intuneric, incepe sa planga si sa ceara iar lampa. Asa ca dormim toata noaptea cu lumina aprinsa...
Stiu ca se intampla frecvent sa li se faca frica de intuneric copiilor, nu stiu de ce atata de devreme, in cazul Leiei. Si nici nu reuseste sa imi spuna de ce anume din intuneric ii e frica. Ori de cate ori am mers in locuri noi am avut grija sa fie o veioza aprinsa pe timpul noptii, sa nu se sperie daca se trezeste, dar acum nu mai vrea nici acasa sa stea pe intuneric. Si nici povesti prostesti despre intuneric nu i-am spus, evident.
Image

Cherie
Site Admin

Postby Cherie » Mon Sep 19, 2011 10:53 am

Veronica, viewtopic.php?f=29&t=76 aici am mai scris cate ceva despre frici. Sa stii ca majoritatea au frici de-astea irationale.
ImageImage
ImageImage

Return to “Psihologia copilului si familiei”