Copil energic sau adhd?!

Moderators: Cherie, psihdinupopa

ramona30
Margareta

Re: Copil energic sau adhd?!

Postby ramona30 » Fri Oct 15, 2010 6:36 pm

am uitat multumesc cherie ca ai deschis topicul, simt cateodata ca sunt asa de depasita de situatie, mai ales ca sotul pleaca dimineata si vine seara, de multe ori ramon si doarme pe cand ajunge el, cu asta am noroc ca la 9 jumate maxim 10 cade, nu mai rezista
Image

Image

Cherie
Site Admin

Postby Cherie » Fri Oct 15, 2010 8:27 pm

pai asta ar fi o zi obisnuita la noi, Ramona. totul este liupit in casa cu scoth lat, inclusiv stecherele in prize, usite etc. cand fac mancare,il las sa insire ce vrea el, dupa ce termin, adun si ce a insirat el. numa' ca am grija sa nu ia cutite.
ImageImage
ImageImage

veronica
Floarea soarelui

Postby veronica » Fri Oct 15, 2010 11:23 pm

Asta cu insiratul lucrurilor prin casa e valabila si la noi. Si ii interzic sa faca ceva doar daca e periculos. Si eu, ca sa pot face o mancare trebuie sa ii dau mana libera sa faca ce vrea, altfel tot ma bazaie. Din fericire nu are treaba cu prizele sau aragazul, se fereste de caloriferul cald pentru ca i-am spus ca arde, sau i-am aratat ca arde si uscatorul de par dupa ce e folosit (ieri l-a gasit in cutie si a venit la mine tragandu-l de cablu, spunad foarte surprinsa si incantata "nu ade, nu ade" (=nu arde) :lol:
Nici Leia nu are stare, dar mi se pare normal. Azi a descoperit ca poate goli un sertar la bucatarie si se poate urca in el, ca sa ajunga la cel de sus, unde tin tacamurile si de unde are o priveliste mai buna asupra blatului. Tactica impecabila! :lol: Adio liniste in privinta cutitelor, trebuie sa le gasesc alt loc.
In rest, nu am prea mari probleme, ma sfideaza doar cand vede ca sunt nervoasa si nu mai am rabdare sau incep sa tip la ea - Silvia, mare dreptate ai! E un copil destul de docil si cu suficienta rabdare poti sa faci ce vrei cu ea. Nu ma pot intelege cu ea doar cand e prea obosita sau ii e somn. Si la cat de zahaita sunt eu, nu stiu, zau, cum m-as fi descurcat cu un copil mai voluntar sau mai energic.
Image

Lili77
Floricica sfatoasa

Postby Lili77 » Sat Oct 16, 2010 9:02 pm

Ramona stai linistita,nu are nimic,este mult prea energic si de trebuie sa-si consume si el energia.
Aici este o verisoara a lui Mihai si are un baietel de 2 ani,care se da cu capul de pereti si de gresie ,pana da sangele,asta vad eu o problema.
Cu imprastiatul toti o fac,a mea e cu mana numai in sertare iar ieri am prins-o la o priza ca vroia sa indese in ea un stecher,la mine acasa nu avea la vedere prizele si credeam ca nu o sa umble.

ramona30
Margareta

Postby ramona30 » Mon Oct 18, 2010 8:37 am

deci nu e singurul care e cu prizele, eu m-am ingrijorat pt ca dalia a fost tare cuminte, si nu ne venea sa credem cu el ca poate fi asa agitat, dar asa e el, la concluzia asta am ajuns, cherie mi-ai dat o idee buna cu scotch-ul ca ne gandeam cu sotul ce metoda sa gasim la prizele care sunt pe perete
Image

Image

Divas
Floricica sfatoasa

Postby Divas » Mon Oct 18, 2010 12:03 pm

Si eu am avut prizele lipite cu scotch, asta pana s-a prins de figura cu racait cu unghiuta... Acum le tin descoperite, dar sunt cu ochii in patru... Inevitabil, copiii foarte activi sunt predispusi la tot felul de accidente; de aceea necesita mult mai multa atentie si nervi de otel...
Image
Image

ramona30
Margareta

Postby ramona30 » Tue Oct 19, 2010 9:36 am

nervii astia de otel nu se cumpara de nicaieri oare?
Image

Image

Divas
Floricica sfatoasa

Postby Divas » Tue Oct 19, 2010 5:02 pm

Ba da, poti merge la medicul de familie sa-ti recomande niste pastile pentru "nesimtire"... :lol: Am tot zis ca merg si eu sa cer asa ceva, sa vad cum trec toate pe langa mine, cum tipa copiii si eu nu-i aud, cum vrea sotul mancare si eu nu-l vad... :lol:
Image
Image

Return to “Psihologia copilului si familiei”