Copilul meu musca. Ce sa fac?

Moderators: Cherie, psihdinupopa

ramonik82
Margareta

Re: O cafea tare, va rog! (2)

Postby ramonik82 » Sat Oct 16, 2010 1:30 pm

Ce vreme aiurea este azi si ce cald a fost ieri !
Am reusit sa-l culc pe Vladut dupa o portie de ciufulit si stat la colt ,nu stiu ce sa-i mai fac pt ca musca.......................l-a capiat pe Eric cu muscaturile.Am incercat sa-i explic dar nimic ,am incercat cu pedeapsa si nimc ,am ajuns si la plesnit dar degeaba.Cum sa-l determin sa nu mai muste pt ca musca pana se lasa cu vanatai sau sange.
Image

Image

Cherie
Site Admin

Copilul meu musca. Ce sa fac?

Postby Cherie » Sat Oct 16, 2010 2:38 pm

Si Andrei al meu are obiceiul asta. Desi in ultima vreme, s-a rarit acest obicei. Spun in ultima vreme, pentru ca de cand i-au iesit dintii musca, mai ales dupa 1 an, si de-atunci ducem munca de lamurire cu el si numai acum pot spune ca am rezultate. In general, musca de drag. Dar acest drag lasa urme serioase. sau ca sa atraga atentia mai musca, pentru ca facea asta cand eram ocupata cu altele. Asa ca ma trezeam cum el agatata de fund, ca un pittbul,dar nu mai dadea drumul... sau cand il spalam la fund, ma apuca de mana, sau cand ma schimbam si vedea o bucatica de piele libera ( si cum pana mai ieri fiind cald eram mai mult cu pieile pe-afara,avea de ce apuca). Musca pe toata lumea, il luai sa-l pupi si el "hatz". Ma temeam de Teodora, ca si ea a fost capsata, incat la un moment dat, cand vedea ca se apropie de ea, il impingea si nu-l suporta. Dar de-atatea ori i-am explicat ca nu e voie, a stat la colt sau cand vedeam ca sta sa muste, ii atrageam atentia sa nu muste ca o doare pe mami,il puneam sa-mi faca "draga" si sa-mi dea pupic frumos, il laudam pentru asta, ii faceam bravo, cand reusea sa se abtina, incat, incet -incet renunta la muscat. insa asta a durat ceva vreme si inca, din cand in cand, isi mai aduce aminte sa ne capseze, dar tot mai rar.
Dar daca ii explici, sa nu te astepti sa-si indrepte comportamentul dintr-o data, trebuie sa ai rabdare si un rand de piele in plus pe tine!!
( a propos, al meu acum pisca, ciupeste... si-a inlocuit un comportament cu altul)
ImageImage
ImageImage

iustina
Floricica sfatoasa

Re: Copilul meu musca. Ce sa fac?

Postby iustina » Fri Dec 10, 2010 1:31 am

Ce ti-e si cu copii astia...care musca , care ciupeste, care loveste, care pupa... A mea inca nu a incercat niciodata sa ne muste sau sa ciupeasca....Ea pe unde prinde piele libera...pupa....si picioarele fiind mai la nivelul ei ...sa vezi ce ma mai pupa pe picioare...cam la nivelul genunchiului...Insa avea un alt obicei prost si dureror...isi sugea degetul ei si ne trage pe noi de par...facea vartejuri la noi in cap ....Ei bine,sotul a dezvatat-o ii lua mana din parul lui si ii spunea ca nu e voie ca il doare si zicea au, au... si ea se uita mirata...se miorlaia si incerca iar si el tot n-o lasa...apoi a tras-o si el de parul ei si a zis si ea au...si tot asa ..pana s-a dezvatat.... si acum parul are denumirea "au" pt ea. :-)

Cherie
Site Admin

Postby Cherie » Tue Jan 25, 2011 4:41 pm

Acum am trecut de la muscaturi la bataie, dar bate la Teodora ca la fasole. Bine, ca si-o ia si inapoi, dar in curand casa noastra o sa fie camp de batalie!
ImageImage
ImageImage

iustina
Floricica sfatoasa

Postby iustina » Tue Jan 25, 2011 7:23 pm

Si Irina a reinceput dupa pauza de peste o luna, in care doar l-a iubit bebe, sa-l bata...sau mai grav...il pupa, il mangaie siapoi jap una peste burta, fata...

Cherie
Site Admin

Postby Cherie » Tue Jan 25, 2011 7:50 pm

asa facea si Teodora, ii baga cate una de cred ca vedea Andrei stele verzi. Acum Andrei se revanseaza... sigur...
ImageImage
ImageImage

Lilutza
Floricica sfatoasa

Postby Lilutza » Tue Jan 25, 2011 10:27 pm

Si a mea fetita mai bate......dar numai daca nu o lasa in pace sau ii ia cineva care nu vrea ea jucariile!

Return to “Psihologia copilului si familiei”