sexualitatea la copii

Moderators: Cherie, psihdinupopa

Cherie
Site Admin

sexualitatea la copii

Postby Cherie » Wed Feb 16, 2011 1:52 pm

=1blush2= no, ca ajung intr-un punct pe care mi-e dificil sa-l abordez. Teodora e tare curioasa de ce au baietii ciucurel, asta dupa ce a aflat ca si tati are, pentru ca m-a intrebat si l-a intrebat si pe el ce are acolo de se vede... si a fost tare dezamagita ca si tati are, pentru ca ea credea ca doar bebelusii si baieteii au. Si acum intrebarea ce-o streseaza este la ce le trebuie ciucure. Adica, nu merge faza cu pipi ca a zis ca si ea face pipi fara, deci se poate si fara.
Intr-o zi l-a vazut pe tati ca se schimba si-l vede in chiloti ( desi l-a mare tot asa l-a vazut toata ziua), dar acum imi zice asa, mai incet ca pe un mare secret, chicotind: ai vazut ca ciucurelul lui tati? se vedea prin chiloti.. =1blush=
sa stiti ca e tare dificil momentul acesta, pentru ca nu stii niciodata ce vorbesc ei la gradinita, ce intrebari isi pun, si desi teodora este un copil deschis care pune intrebari, mi-e teama ca nu lucrurile care crede ca ii sunt lamurite, nu le mai intreaba.
ImageImage
ImageImage

Lilutza
Floricica sfatoasa

Re: sexualitatea la copii

Postby Lilutza » Wed Feb 16, 2011 9:05 pm

Marta eu am o vecina de 6 anisori si l-a intrebat pe tatal ei asa : tati dar de ce ti s-a umflat chilotii si pantalonii :grin: .....e de groaza cu copii astia!

onisca
floricica vorbareata

Postby onisca » Wed Feb 16, 2011 9:34 pm

Marta eu m-am confruntat la Ana cu primele intrebari legate de sexualitate cam de pe la 4 ani. Intre timp mi-a marturisit ca a si examinat vizual "cucul" baietelului nasilor nostri. La fiecare intrebare am incercat sa ii raspund firesc pe intelesul ei, insa am vazut ca ma verifica pentru ca imi pune aceleasi intrebari din cand in cand poate in ideea de a vedea daca am acelasi raspuns. Eu i-am spus ca fetitele ca mine si ca ea au au "pasa", iar baieteii ca tati ausi tataie au " cucu" (si ea mi-a zis ca tataie nu are cucu ca este batran :lol: ) Ea este foarte mandra ca este fetita si nu baietel. Mai mi-a pus intrebari nenumarate despre cum era ea cand era in burtica, cum a ajuns acolo, ba chiar intr-o zi m-a intrebat daca nu cumva atunci cand ea era in burtica ceea ce mancam eu ii cadea ei in cap si o lovea :lol:. Apoi altadata si-a exprimat dorinta arzatoare de a avea si ea un sot si la intrebarea mea fireasca de ce isi doreste asta mi-a zis ca vrea sa stea in pat cu el si sa se pupe :o.

iustina
Floricica sfatoasa

Postby iustina » Sat Feb 26, 2011 1:49 pm

Fantastici copii astia! Trebuie sa iti storci mintea sa stii cum sa raspunzi ...

elena85
Floarea soarelui

Postby elena85 » Sat Feb 26, 2011 2:04 pm

Fetelor, mor de ras si alta nu!
Am sa ma gandesc de pe acum ce am sa-i raspund Ilincutei cand ma va intreba anumite chestii ce necesita bulinuta rosie :) =help=
ImageImage

onisca
floricica vorbareata

Postby onisca » Sat Mar 05, 2011 11:49 pm

Eu mi-am luat si carti....e delicat subiectul si as vrea sa vina la mine cu incredere sa ma intrebe orice.

alinapopa35

Postby alinapopa35 » Wed Aug 17, 2011 9:32 am

am vazut de curand un copil de 3-4 ani care a luat un pachet de absorbante din benzinarie :))

Cherie
Site Admin

Postby Cherie » Wed Aug 17, 2011 2:57 pm

oare stia la ce se folosesc sau i-or fi placut ambalajele? a mea a pus in cos candva multe servetele intime pe motiv ca-i placeau floricelele.
a propos de absorbante, a mea ma tot intreba ce sunt alea si la ce folosesc. Vede la tv ca se pun pe chiloti, vede la mine in dulap absorbantele, vede ca iau de-acolo, din dulapiorul de pe hol si ma tot pistoneaza, incearca sa ma pandeasca la baie...
ImageImage
ImageImage

Lili77
Floricica sfatoasa

Postby Lili77 » Wed Aug 17, 2011 6:52 pm

Eu una o sa incerc sa ii explic la ce se folosesc,o sa vad la momentul potrivit cum fac fata la intrebarile ei,dar nu o sa ii spun povesti ,eu cred ca e mai bine sa stie ce si cum,acum o sa vad atunci cand o veni timpul.

cris_kiri
Floricica sfatoasa

Postby cris_kiri » Thu Aug 18, 2011 11:39 am

Si fi-mea mi-a vazut absorbantele, stie ca se pun "la pasa" :roll: , chiar a luat unul si l-a desfacut si l-a pus pe ea :lol:
Nu prea pricepe ea de ce cu mami sau bibi poate sa stea la baie, iar cu tati sau tataie nu...nici eu nu vreau sa-i spun baliverne, copilul trebuie sa stie cum stau lucrurile. iar ideea Oanei de a lua si carti despre acest subiect mi se pare chiar buna, ca la un moment dat chiar nu mai stii ce sa le zici...

Return to “Psihologia copilului si familiei”