sexualitatea la copii

Moderators: Cherie, psihdinupopa

Cherie
Site Admin

Re: sexualitatea la copii

Postby Cherie » Thu Aug 18, 2011 12:02 pm

pai nici eu nu vreau sa-i spun povesti, insa acum orice i-as spune, nu stiu cat intelege ea.
ImageImage
ImageImage

georykutza
floricica vorbareata

Postby georykutza » Tue Aug 30, 2011 4:29 pm

eee,fazele astea nu-s tocmai placute......si raul stie care-i treaba cu absorbantele,desi nu il primeam in baie cand ma schimbam....si le zice mami pes...(pes zice la pampersi) :lol: si cand merg cu el la magazin cere mami pes,le ia de raft si fuge cu ele in mana ,spre marea mea disperare si rusine.... :mrgreen:
Image
Image

Cherie
Site Admin

Postby Cherie » Tue Aug 30, 2011 4:40 pm

... tocmai m-a pandit Teodora la baie si ce a dedus ea ca am o bubita inauntru si curge sange... dar nu a intrebat nimic, doar a dat ea explicatii.
ImageImage
ImageImage

Divas
Floricica sfatoasa

Postby Divas » Tue Aug 30, 2011 7:36 pm

Si eu am o problema cu Dadi: se ducce linistit pe canapea in sufragerie, chipurile se uita cuminte la desene, daca incerci sa mergi langa el te zgorneste "du-te, du-te", iar daca-l lasi singur, isi da pantalonasii jos si sosetele (desi nu stiu cu ce-l incurca :lol: ) si se trage de putzica... L-am surprins de multe ori facand asa, l-am certat, incepe sa planga "nu bate mami" (desi nu l-am atins niciodata)... Treaba asta o face de cand l-am dus la tara, cu trasul de putzica... Sper sa se rezolve in timp, chiar nu stiu cum sa procedez... =sad=
Marta, intrebai dincolo cum este cu pisu. Fi-miu s-a prins cum este cu scosul putzica afara si facut pisu, problema este ca face peste tot, fara retineri, nu are rabdare sa termine bine de facut si isi trage pantalonasii. In WC nu l-am invatat sa faca ca baietii, la bloc ii tin olica in fata si face, la tara ti-am spus... face peste tot prin curte si pe strada. Cand sunt langa el incerc sa-i scutur putzica, cand este singur ... e jale.
Last edited by Divas on Tue Aug 30, 2011 7:42 pm, edited 1 time in total.
Image
Image

Divas
Floricica sfatoasa

Postby Divas » Tue Aug 30, 2011 7:37 pm

Referitor la absorbante, fi-mea a dedus ca-s servetele umede, drept urmare mi-a facut odata tam tam ca eu ma sterg cu servetele umede, iar ei ii dau hartie care o zgarie... :roll:
Image
Image

Cherie
Site Admin

Postby Cherie » Tue Aug 30, 2011 8:14 pm

Silvia, eu il las in pace sa traga de ea pana in pamant daca vrea.Stefi nu se scarpina cand era mica? eu ii atentinez ca intra microbi acolo, ca se supara ciucurelul. de ce-i zic, de-aia face mai tare, asa ca-l las in pace. Daca cineva l-a pedepsit pentru o chestie normala, cred si eu ca o face pe ascuns. face parte din dezvoltarea lui la fel de normal ca si ... eruptia dintilor. Depinde de noi cum gestionam.
referitor la pipi. eu tot scutur, dar tot mai picura si picura, de nici nu stiu cum sa fac dupa ce termina pipi de facut.
ImageImage
ImageImage

iustina
Floricica sfatoasa

Postby iustina » Wed Aug 31, 2011 11:47 am

Cherie wrote:referitor la pipi. eu tot scutur, dar tot mai picura si picura, de nici nu stiu cum sa fac dupa ce termina pipi de facut.

Sa ii stergi cu putina hartie igienica...ar trebui sa absoarb, nu?
Fi-mea nu stie de absorbante inca si nici nu o sa stie curand. Eu ma incui in baie mereu si nu a intrat niciodata peste mine,si nici peste altcineva...

cris_kiri
Floricica sfatoasa

Postby cris_kiri » Thu Sep 01, 2011 10:34 am

Dar chiar, cu putina hartie nu ar merge? Zic si eu, ca habar nu am...dar sa ma vezi peste cativa ani ce ma agit...

Lili77
Floricica sfatoasa

Postby Lili77 » Thu Sep 01, 2011 5:36 pm

Intereseaza-te de pe acum :lol: ,binenteles ca merge,eu il stergeam pe nepotelul meu cand era mic.

Cherie
Site Admin

Postby Cherie » Thu Sep 08, 2011 7:21 pm

o faza tare simpatica: la mare trece in zorii zilei un nene nud pe plaja, la care Dinu: uite, nenea ala si-a pierdut chilotii. NU trece mult ca apare si o tanti in aceeasi tinuta. Insa Teodora chiar daca i-a vazut, parca nici nu i-a vazut... adica parca nu era nimic. Pentru ea nu a contat ca erau aia cu toate expuse, pentru ea important e cum aparem noi doi, cum aratam noi, nu niste straini.
ImageImage
ImageImage

Return to “Psihologia copilului si familiei”