sexualitatea la copii

Moderators: Cherie, psihdinupopa

Lili77
Floricica sfatoasa

Re: sexualitatea la copii

Postby Lili77 » Fri Sep 09, 2011 5:17 pm

Bravo Teo. :lol:

gdoina
Floare de nu ma uita

Postby gdoina » Sat Sep 10, 2011 7:28 am

Cam asa ar reactiona si Serban,nu are treaba cu nuditatea,nu e curios ce se afla sub lenjerie,poate la noi ptr ca nu am promovat pudismul in casa,nu suntem la extreme ,nici "danga langa " prin casa dar nici cu costum de scafandru pe noi..Am o prietena farmacista care avand cunostiinte medicale mai multe ca orice om de rand si-a invatat baietii inca de la 2 ani jumate ,toate partile anatomice ale corpului cu denumirea lor stiintifica,dar promoveaza pudismul la greu,de genul fugi mami si-ti ascunde p...(cocoselul sau cum mai zicem noi) sa nu ti-l vada strainii,noi nu avem probleme cu asta ,dar sa nu credeti ca Serban, cand sunt straini isi expune indecent partile anatomice :mrgreen: ,cred ca totul tine de maniera cum abordam subiectul sau de cata importanta i-o dam...Sa nu dati cu rosii..
ImageImage

Lili77
Floricica sfatoasa

Postby Lili77 » Sun Sep 11, 2011 11:35 am

Nici eu nu sunt din cele care ii ascunde chestiile astea,aveam un nepotel care de mic nu se dezbraca sub nici o forma,nici cu mine care il spalam,abia reuseam cand nu era mama-sa,asa ca mi-am zis ca a mea nu va face la fel.

Cherie
Site Admin

Postby Cherie » Sun Sep 11, 2011 11:26 pm

referitor la pipilica: la Andrei continua sa curga si dupa ce face,si tot timnpul trebuie sa ii repet sa faca tot- tot. El nu are rabdare sa termine ce are de facut.
ImageImage
ImageImage

veronica
Floarea soarelui

Postby veronica » Thu Sep 15, 2011 12:48 pm

Si Leia manifesta interes pentru deosebirile de sex. Uneori ma intreaba daca are si ea cocosel. Si tot trebuie sa ii spun ca ea, fiind fetita, are altceva. Odata a intrat peste taica-sau care era la baie, apoi m-a intrebat: "Ce a patit tati acolo? :lol:
Cand ma intreaba cate ceva, incerc sa ii raspund pe intelesul ei.
Sunt de acord cu Doina. Mereu se compara cu ce vede. Imi spune: Si eu am cutare sau cutare. Si eu am tzitzi, zice incantata, cand ma vade imbracandu-ma. :lol:
Mai bine sa afle de la mine, cand va fi interesata, decat din alte surse.
Image

Cherie
Site Admin

Postby Cherie » Thu Sep 15, 2011 1:59 pm

da, mai,dar Teodora acum e foarte curioasa asupra anatomiei lui tata-su!! :roll: la mine s-a lamurit ca nu am nimic in plus, la Andrei a zis ca-i place ciucurelul lui si ca ar vrea si ea, dar pe tata-su numai cat intuieste ceva prin haine. Si el trebuie sa fie foarte atent ca urmareste sa-i dea pantalonii jos, efectiv, jocuri de -alea de gradi cand ii trage pantalonul de pe el... =1aggressive=
ImageImage
ImageImage

Lilutza
Floricica sfatoasa

Postby Lilutza » Sat Sep 17, 2011 9:25 pm

Marta m-ai facut sa rad...........cand mai vine Silviu pe la noi ( vecinul nostru ) si face pipi se tine de ciucurel si Andree se uita foarte atenta si vrea sa faca sie a pipi ca el si sa tina de pasarica :grin: ......ce-i si cu copii astia!

cris_kiri
Floricica sfatoasa

Postby cris_kiri » Sun Sep 18, 2011 11:32 am

Si ANdreea manifesta interes fata de acest subiect, stie acum ca fetele au pasa si baietii au cuculet. Bineinteles ca este tare curioasa sa vada la ta-su, dar logic ca nu a vazut :mrgreen: Cand o veni bebe, o sa vada ea cum stau lucrurile.
Aaa, a trebuit sa duc munca de lamurire o perioada cu ea, ca soacra-mea ii tot zicea ca are putzulica =1aggressive=

Cherie
Site Admin

Postby Cherie » Sun Sep 18, 2011 1:01 pm

si Teodora stie de putzulica, pentru ca noi nu am denumit-o pasarica... dar stie ca ea are de fetite, iar Andrei de baietei.Oricum, identitatea de gen incepe sa se formeze la astia mici, insa Andrei este la faza daca-l intrebi ce este iti zice ca e fetita.
Teodora acum vrea sa faca la wc din picioare si nu stiam eu de unde miroase a pipi in toata baia, iar eu stergeam si iar mirosea. Am auzit-o bodoganind ca nu o sa reuseasca niciodata sa faca din picioare ca baietii ca nu are ce intinde pana acolo.
Sunt haiosi tare in inocenta lor.
ImageImage
ImageImage

Cherie
Site Admin

Postby Cherie » Thu Jan 17, 2013 2:01 pm

a intrat Teodora peste tati in baie, in timp ce se pregatea sa intre la dus si la surprins in toata... nuditatea, vazand tot ce era de vazut. Si m-am apucat sa ii zic si sa ii povestesc ca atunci cand copiii cresc se transforma. nimic nou ca asta i-am mai zis. Doar ca a fost surprinsa sa vada ca nu seamana cu Andrei... asa ca i-am zis ca si Andrei cand va fi mare, va arata ca tati, iar ea... cu mine. Si tot se hlizea ca i-a vazut fundul lui tati. Si ii dau chiloteii jos lui Andrei si intreb daca arata altfel decat ce are Andrei sau ea. Si ea uimita ca... inafara ca e mai mare... nu e altfel. Deci, ii zic, ce are unul, au toti la fel... Si nici eu nu am mai insistat, ca nu aveam pe ce si numai isi punea apoi intrebari al caror raspuns nu l-ar fi inteles si nici ea nu a mai deschis subiectul.
ImageImage
ImageImage

Return to “Psihologia copilului si familiei”