Relatia intre frati: gelozia si altele

Moderators: Cherie, psihdinupopa

Cherie
Site Admin

Relatia intre frati: gelozia si altele

Postby Cherie » Sat Apr 02, 2011 6:49 pm

De la o vreme casa mea e camp de batalie, Teodora nici nu mai vorbeste normal cu Andrei, mai mult urla la el, Andrei nu se mai joaca frumos, nu o suporta langa el nici la masa, cand o prinde cum o ciufuleste si ii da, Teodora are motiv sa-i dea si ea si uite-asa. Mie imi vine sa-i bat pe amandoi, uneori ma bag intre ei, alta data ii las sa vad ce se petrece, pentru ca se intampla ca in momentele urmatoare sa se impace si sa se joace frumos. Eram eu idealista si aveam asteptari prea mari in ceea ce priveste relatia dintre ei ca frati. Credeam ca se vor juca frumos, banuiam ca se vor si bate, dar am crezut ca pot evita asta. Desi tot explic ca ea e surioara, ca el e fratiorul, se isca niste razboaie de toata frumusetea. azi intreb daca il iubeste, intoarce capul si cu jumatate de glas imi zice ca da. Si ii zic sa ma priveasca in ochi sa-mi raspunda, dar ea evita privirea. Teodora nu m-a mintit niciodata, insa acum ii explic ca nu e obligata sa-l iubeasca, daca nu poate, dar sa se poarte frumos cu el, asa cum ar vrea sa se poarte si cu ea cineva.
ImageImage
ImageImage

iustina
Floricica sfatoasa

Re: Relatia intre frati: gelozia si altele

Postby iustina » Sat Apr 02, 2011 11:17 pm

Ce sa zic, e greu! Cred ca intotdeauna vor exista astfel de momente in orice casa. Eu deoccamdata nu ma confrunt cu asa ceva, bebe2 fiind inca f mic... I se ia adesea insa si lui jucaria pe care tocmai o studia si de care se bucura... Cu toate ca am 4 mielusei toti la fel de la paturica lui bebe de joaca...si ii scot cate unul sa i-l dau in mana... In secunda doi i-l ia Irina si chiar daca ii zic ca ii dau ei pe ceilalti 3 tot pe ala de la bebe din mana il vrea si nici nu vrea sa ii dea altul la schimb lui bebe.
Sunt convinsa ca ma asteapta mult mai multe neintelegeri...
Geloasa nu e! Chiar si cand mai cade si se loveste vine sa isi spuna of-ul pe celalat asezandu-se pe celalalt picior, daca pe altul il tin pe bebe.

onisca
floricica vorbareata

Postby onisca » Mon Apr 04, 2011 12:18 am

Cherie la mine gelozia intre ele nu este prezenta deloc. In schimb se caftesc una pe cealalta dupa care se impaca ca sa o ia din nou de la capat. Se cearta pe jucarii in special, din cauza ca Teodora ii strica cartile, castelul, creatiile din plastilina. Sau ca Ana nu ii da creioane sa coloreze, ii ia din mana jucaria cu care se juca si cate si mai cate. De iubit cand le intreb ele zic ca se iubesc (chiar si Teodora spune ca o "ubeste" pe Ana). Cand plecam in oras si Teodora fuge din mana mea Ana este foarte grijulie, fuge dupa ea ii explica sa stea cu noi ca sa nu se piarda....cateodata ma uimeste, dar de caftit tot se caftesc nonstop.Odata eu ma pregateam sa plec din parc si Teodora nu vroia sa vina si am plecat asa incet pe alee ...iar Ana s-a pus pe plans si se agita toata sa nu o lasam acolo pe Teodora ca ea vrea sa o luam acasa nu sa o lasam in parc :lol: Insa daca sunt amandoua intr-un grup de copii mai mari....Ana nici nu o mai baga in seama. Teodora sta ca un pacalici si alearga dupa ei fara nici un rezultat.
Cherie eu zic ca sunt perioade trecatoare si nu ai de ce sa te ingrijorezi.

Cherie
Site Admin

Postby Cherie » Mon Apr 04, 2011 8:03 am

Oana, si la noi sunt atenti unii cu altii, dar gelozia e mai mare la Andrei decat la Teodora. Nu o suporta langa mine deloc-deloc.
ImageImage
ImageImage

cris_kiri
Floricica sfatoasa

Postby cris_kiri » Mon Apr 04, 2011 9:08 am

Tare curioasa sunt cum vai fi si la noi situatia...am inceput sa-i spun Andreei ca mami si tati o sa-i faca un bebe, am intrebat-o ce vrea, acum zice baiat, acum fetita...pare incantata de idee, dar pana la proba contrarie :roll: ...

onisca
floricica vorbareata

Postby onisca » Mon Apr 04, 2011 10:18 am

Cris cu siguranta se vor bucura unul de altul indiferent ca va fi surioara sau fratior.
La mine acum s-a dezvoltat foarte mult latura de competitie: care este mai cuminte (nu va inchipuiti ca si reusesc), care ajunge prima la un obiect, dar si care sa primeasca ceva prima (de exemplu farfuria cu mancare, care sa fie prima spalata pe cap, careia sa ii tai prima unghiile etc). Motivatia Anei stiti care este" eu prima ca eu m-am nascut prima".....Teodora repeta si ea la fel. Sau ieri le-am cumparat cate un pachet de carioci unul pentru Ana si unul pentru Teodora, absolut identice. Si Ana ma intreaba care este al ei....eu ii spun ca amandoua sunt la fel si ea imi da replica "ca al ei este cel de deasupra ca ea s-a nascut prima" =1spiteful=

Cherie
Site Admin

Postby Cherie » Mon Apr 04, 2011 10:28 am

la noi: eu prima ca sunt fetita... dar numai cand ii convine. cand nu-i place ceva, imi zice ca Andrei primul ca el e mai mic...
ImageImage
ImageImage

onisca
floricica vorbareata

Postby onisca » Mon Apr 04, 2011 10:32 am

:lol: deci si la voi e competia asta.....Cateodata este benefica , dar de multe ori este obositoare pentru mine.

iustina
Floricica sfatoasa

Postby iustina » Mon Apr 04, 2011 9:15 pm

Ce competitii haioase la voi fetelor! :lol:

Return to “Psihologia copilului si familiei”