Crizele de nervi/ isterie la copii. Cum calmam copilul?

Moderators: Cherie, psihdinupopa

ramonik82
Margareta

Re: O cafea tare va rog! (3)

Postby ramonik82 » Mon May 09, 2011 12:22 pm

Buna,

Fetelor ce sa ma fac????????????Nu ma mai inteleg deloc cu Vladut.Face niste crize de nervi daca nu facem ce zice el.....................daca vrea afara de ex si nu iesim este groaznic.Robert intodeauna cedeaza si cand vede ca eu nu fac ce vrea el plange dar plange atat de rau incat se ineaca ,incepe si tuseste mi-e asa de mila de el.Daca cedezi intr-o secunda nu mai are nimic,ii trece tot.Incerc sa discut cu Robert si sa-i explic ca trebuie sa fim consecventi si sa nu mai cedam dar nimic..............................ca atare dupa el plange dar daca este vorba sa plec eu nu are nicio treaba.Sunt un pic geloasa ,un pic mai mult =1blush= .
Image

Image

Cherie
Site Admin

Crizele de nervi/ isterie la copii. Cum calmam copilul?

Postby Cherie » Mon May 09, 2011 12:27 pm

oare vorbesti de ai mei, Ramonik?
ImageImage
ImageImage

georykutza
floricica vorbareata

Re: O cafea tare va rog! (3)

Postby georykutza » Mon May 09, 2011 12:29 pm

ramonik,tecred ca iti este greu....mi-a facut si raul o crizain supermarket cub toate ca ii cumparasem ce vroia,abia l-am adus in brate acasa ca se tavalea pe jos si se zbatea....i-am tras cateva la fund ,nu a mai iesitdin cuvantul meu.......si asta s-a intamplat inainte de pasti.....vai de funduletul lui,nu prea l-am atins dar atunci se uita toata lumea la noi ca la circ....abia m-am abtinut pana acasa....ca imi venea sa il bat in mijlocul strazii.....si ta-su ii face toate voile,dar cu o limita ca nu se poate =1nono= ,ei sunt niste santajisti si cum ai cedat putin,nu mai ai credibilitate in fata lor....
Image
Image

Divas
Floricica sfatoasa

Re: Crizele de nervi/ isterie la copii. Cum calmam copilul?

Postby Divas » Mon May 09, 2011 12:43 pm

Sa-l vedeti pe-al meu ce da in noi daca-i interzicem ceva... Plange, se tavaleste pe jos si ne trage cu ce nimereste "na, na"... Eu chiar am discutii cu al meu, bineinteles eu sunt vinovata, eu alint excesiv baiatul si acum culeg roadele...
Nu-i vorba, cam are dreptate, dar stiti ce ma arde sufletul cand il vad ca-l cearta cu voce ridicata? Imi vine sa-l strang de gat (pe sot) si-l ia mami in brate pe Dl. Goe si-l pupaceste sa-i treaca... =1sorry=
Image
Image

Cherie
Site Admin

Postby Cherie » Mon May 09, 2011 12:49 pm

Ramonik, tu ai zis, tatal cedeaza. daca nu e consecventa, crizele se vor inmulti si vor creste in intensitate. Problema cu tusea o avem si noi, dar incercam sa nu-i cedam. Racneste de zici ca-l arde. Il pun la colt, plange cu 7 randuri de lacrimi, evident de crocodil. Il doare sufletul, stiu ca si pe mine ma doare, dar e la fel ca la un medicament amar. Daca e de musai, i-l dau, nu-l ocolesc, ca stiu ca-i face bine.
poate ar fi necesar sa aveti voi doi o discutie in particular, fara copil de fata si sa stabiliti si voi niste reguli. El nu se baga peste pedeapsa data de tine, tu nu te bagi peste a lui, daca sunt obiectii, va trageti in camera cealalta, si fara sa auda copilul discutati.
iar daca incepe sa faca crize, lasa-l sa urle, dar nu singur. Il poti lua in brate si tine in brate. Se va zbate, va da din maini, din picioare. dar el inca nu-si poate gestiona crizele daca sunt foarte puternice. Al meu simte nevoia chiar daca e pedepsit sa stau langa el. Si il tin la colt, dar stau langa el pana isi face pedeapsa. Asta e nevoia lui, mai tarziu va sta si singur. Cand vede ca plec de langa el si el e pedepsit, se poarta de parca i-ar fi teama ca nu-l mai iubesc. Acum ma chinui sa-l fac sa inteleaga ca-l iubesc dar ca pedeapsa e pedeapsa.
Daca face crize in spatiu public, il scot imediat de-acolo, ca spectatorii sa nu adreseze vreun comentariu si sa-i dea apa la moara.
Si Teodora ca e mare mai face crize, o vad cum cauta cearta si imediat gaseste motivul vreunei crize de nervi si urla si urla. Sunt tentata de multe ori sa-i dau motive, dar ma abtin si doar o pun la colt sau o bag in dormitor. Daca vad ca e tare de tot, o iau in brate si se domoleste, apoi discutam. In timpul crizelor nu poti discuta cu ei, ca oricum nu te asculta...
ImageImage
ImageImage

Cherie
Site Admin

Postby Cherie » Mon May 09, 2011 12:54 pm

Divas wrote:Sa-l vedeti pe-al meu ce da in noi daca-i interzicem ceva... Plange, se tavaleste pe jos si ne trage cu ce nimereste "na, na"... Eu chiar am discutii cu al meu, bineinteles eu sunt vinovata, eu alint excesiv baiatul si acum culeg roadele...
Nu-i vorba, cam are dreptate, dar stiti ce ma arde sufletul cand il vad ca-l cearta cu voce ridicata? Imi vine sa-l strang de gat (pe sot) si-l ia mami in brate pe Dl. Goe si-l pupaceste sa-i treaca... =1sorry=

uaaa!! si eu ma enervez cand il cearta altii! pe creier mi se pune. Insa si cand il cert eu, si cand il cearta altcineva, simte nevoia sa fie langa mine. Si la noi zboara obiecte, ii mai scapa si o palma, si mai nou da si cu pumnul la nervi. Dar isi da seama ca greseste si cand se calmeaza vine si-mi da pupic sa-l iert. Eu ignor cand vad tavaleli. Ca una sunt crizele de furie necontrolata ( atunci cand ii iau in brate si ii tin strans sau cand o duc dincolo pe Teodora) si una e criza de alint si santaj emotional pe care o aplica ei- gen tavaleli pe jos si tipete. Aia nici nu bag in seama sau daca sar copiii calul, ii pun la colt, adica pe langa faptul ca nu primesc ce vor, mai sunt si pedepsiti. ( pentru circ gratis)
ImageImage
ImageImage

cris_kiri
Floricica sfatoasa

Postby cris_kiri » Mon May 09, 2011 1:33 pm

Si eu care credeam ca numai Andreea face din astea...Cand o apuca nervii, nu se mai intelege nimeni cu ea. Si noi tot la colt o punem, insa se intampla sa fuga de acolo, bineinteles, tot urland...Noi am stabilit de la inceput treaba cu bagatul peste celalalt, asa ca din punctul asta de vedere, nu avem probleme. La noi problema sunt bunicii, mai exact socrii, care desi le zicem nu fa aia, nu te baga peste noi, nu trece peste cuvantul nostru, ei tocmai contrariul fac. Asa ca...tot aiurea este si in situatia asta.

Divas
Floricica sfatoasa

Postby Divas » Tue May 10, 2011 8:40 am

Da... Deci cu teoria stau bine si eu, stiu cam cu ce se mananca crizele astea de nervi si cum trebuie sa procedez... Si la Stefi chiar am procedat asa, dar de Goe mi se rupe inima, cand il vad cu lacramioarele acelea pe obrajori ma flescai toata :( Unde am si avut probleme cu el de mititel, ma doare foarte tare si inca nu-mi gasesc curajul sa-l pedepsesc, tot aman (stiu ca nu fac bine) momentul decisiv al punerii la colt...
Image
Image

iustina
Floricica sfatoasa

Postby iustina » Tue May 10, 2011 5:36 pm

Imi pare rau pt voi fetelor! La noi inca nu au aparut...sper sa ramana asa!

Lilutza
Floricica sfatoasa

Postby Lilutza » Thu May 12, 2011 7:58 pm

Andreea mea foarte foarte rar face cate o criza daca nu obtine ce vrea ea.........momentan este foarte cuminte......toata ziulica sta prin curte si isi face singura de treaba!

Return to “Psihologia copilului si familiei”