Ganduri, asteptari, temeri legate de al doilea copil

Moderators: Cherie, psihdinupopa

Cherie
Site Admin

Re: Ganduri, asteptari, temeri legate de al doilea copil

Postby Cherie » Tue Jun 07, 2011 4:57 pm

eu sunt convinsa ca este absolut ok sarcina si bebelusul, si daca te-ai mai linisti un pic, poate ar fi si mai bine. As pune intensitatea emotiilor tale pe seama hormonilor,care de data asta iti joaca feste. Teama nu este neintemeiata, chiar se poate intampla orice. Nu putem controla totul in viata asta. Insa putem sa ne bucuram de clipa prezenta si de ce avem, pentru ca viitorul nu stim niciodata ce ne aduce. Insa ceea ce sta in puterea noastra este sa gestionam emotiile negative si daca nu le putem inlatura de tot, macar sa le bagam in sertarasul potrivit si sa avem grija sa iasa de-acolo, insa dozat.
eu mi-am adus aminte zilele acestea de una din greselile frecvente pe care ma trezeam ca le fac in raport cu Teodora.
vazandu-l pe Andrei cat e de mica, chiar din prima zi de cand am venit acasa, de pe scari inca, mi se parea ca Teodora este brusc mai mare decat o vedeam inainte de a naste pe bb2 si aveam automat pretentii si asteptari peste nivelul ei, ma refer aici la cele legate de atitudine, de intelegere, de maturitate emotionale. SI asta cred ca o facea si Dinu, uitam ca de fapt ea avea tot 3 ani, tot 4 ani, ca acum implineste tot 5 ani... si ni se parea ca modul ei de a reactiona este mai pueril decat ar fi trebuit sa fie. Nu, este normal, dar aveam pretentia ca ea sa fie mai matura...
ImageImage
ImageImage

cris_kiri
Floricica sfatoasa

Postby cris_kiri » Sun Jun 12, 2011 4:49 pm

Noi deja ii spunem Andreei ca va veni un bebe, deja o pregatim. Sau, ma rog, incercam sa o pregatim.Ea se pare ca reactioneaza ok, mangaie burtica, stie ca acolo creste bebe, asa cum si ea tot acolo a crescut. Zice ca va avea grija de el, ca ii va da papa, ca se va juca cu el, ca vor face nani impreuna...
Temerile legate de boli, accidente, astea sunt inevitabile. Eu incerc sa evit astfel de ganduri negative, fiindca mi s-a intamplat sa atrag raul tot gandindu-ma. Bineinteles ca unele chestii nu le putem evita, dar macar incercam sa nu ne gandim la ele.

2010

Postby 2010 » Thu Jun 16, 2011 3:54 pm

Cu siguranta hormonii au un cuvant de spus. Eu acum sunt in faza in care mi se pare privez primul bebe de anumite lucruri: o iau mai rar in brate (c-a crescut burtica), obosesc repede, nu pot s-o tin sa mearga cat ar avea ea chef (are 11 luni).

Cherie
Site Admin

Postby Cherie » Thu Jun 16, 2011 4:18 pm

da, aici e tare dificil. iar daca bb1 e mai mare in kg, atunci e si mai greu. Dar cred ca nu se intampla nimic daca de exemplu, tii copilul in brate asezata pe scaun. De mers, o sa-si rezolve frustrarea cand va incepe sa mearga singura. Va fi greu cand va merge haotic in toate partile si nu te poti tine dupa ea. Ai incercat un ham, care sa te ajute? Simte bb1 ca nu o mai iei in brate? isi modifica comportamentul?
( PS- poti sa te prezinti la "sa ne cunoastem " si sa ne povestesti cate ceva de bb1)
ImageImage
ImageImage

cris_kiri
Floricica sfatoasa

Postby cris_kiri » Thu Jun 16, 2011 4:28 pm

Andreea stie ca mami nu mai poate sa o ia in brate (cand are chef de rasfat) fiindca are un bebe in burtica. Insa, cand stau pe scaun sau pe pat, o mai tin putin, tocmai pentru a nu-i crea impresia ca din cauza lui bebe ea este deja data la o parte.

Return to “Psihologia copilului si familiei”