Ce mai mananca copiii nostri?

Retete, meniuri, tipuri de alimentatie sanatoasa

Moderators: Cherie, psihdinupopa

Re: Ce mai mananca copiii nostri?

Postby Divas » Tue Aug 23, 2011 10:15 am

Marta, fi-miu are cateva mancaruri preferate pe care i le tot invart pana cand va fi deschis si spre altceva nou... Snitele de pui, ficacior cu sos si mamaliguta, supica cu galuste, chiftelute simple (fara sos), copanel la cuptor cu piure, pateu facut in casa, mancarica de cartofi si fasolica verde (fiarta separat si pusa in mancarica dupa aceea) si cu pui, pilaf... cam astea...
Image
Image
Divas
Floricica sfatoasa

Postby onisca » Tue Aug 23, 2011 4:31 pm

Ale mele mananca orice. Nu gatesc separat niciodata si nici nu fac mofturi la nici un fel de mancare. Din cat de mofturoasa si fara pofta de mancare a fost Teodora acum este total schimbata. A devenit o mancacioasa si nu am probleme cu ea. Dar nici eu nu mai sunt paranoia. Cand nu are chef sa manance nu mai alerg cu castronelul, am inteles ca atunci cand ii este foame cere singura de mancare.Si credeti-ma ca asa este!!
onisca
floricica vorbareata

Postby Cherie » Tue Aug 23, 2011 4:40 pm

in schimb Andrei incepe sa o imite pe Teodora care face : Bleah. In plus, are alimente pe care nu vrea sa le manance, de exemplu, ficatelul. Dar nu mai am eu inspiratii. Am nevoie de idei de mic dejun, de cina...
ImageImage
ImageImage
Cherie
Site Admin

Postby Lili77 » Wed Aug 31, 2011 7:15 pm

Pentru Sorina nu gatesc separat de pe la un an,sau poate si mai inainte,mananca de toate,nu o obig daca nu vrea sau sa alerg dupa ea,cand ii e foame mananca singura,nu am facut asa cand era mica nu o sa o fac nici acum,cand ii e foame ,cere.Dimineata cand nu are chef mai insist putin.
Lili77
Floricica sfatoasa

Postby cris_kiri » Thu Sep 01, 2011 10:32 am

Nici Andreea nu mai are meniu separat de mult timp, mananca orice. Daca ii place mananca, daca nu, nu.
Dimineata in general ne axam pe ou, branzica, rosii, Almette, masline, uneori mai vrea si cate un crenvursti, sunca de pui, unt cu gem, iaurt...cam astea. Iar seara, am mers mult pe gratare (avantajul de a sta la curte) sau snitele, chiftelute (de pui, ca doar am umplut un congelator cu orataniile ce au populat curtea), peste...
cris_kiri
Floricica sfatoasa

Postby veronica » Wed Sep 07, 2011 10:11 am

Si Leia are fixurile ei cu mancarea. Nu ma pot plange ca nu mananca, doar ca mananca destul de monoton. Asta cand e acasa, cu mine. Cand e la cresa, daca mananca bine, daca nu, rabda foame.
Dimineata ii mai dau paine prajita cu unt (uneori dau cu un pic de usturoi pe paine) sau cereale cu lapte (e mare amatoare de Nesquick duo, de cand i-a dat Teodora, din cutia ei, La Cheia :lol: ; si acum mai zice ca vrea cereale de la Teodora) sau fulgi de porumb cu lapte, paine cu salata de vinete si cam atat. Altceva nu prea vrea.
Supa de pui, sau ciorbita de pui cu legume, ciorba de fasole verde, de salata, de perisoare etc. La felul doi, ceva carnita (pui, peste, vitel, eu i-am dat si porc) sau ficatel fiert cu piure de cartofi sau morcov la abur sau pilaf de orez, macaroane cu sos.
Seara, iarasi destul de puntine alternative, ca nu prea accepta feluri noi: nelipsita mamaliga cu branza, iaurt cu paine sau cereale cu lapte, in functie de ce a mancat dimineata si la amiaza.
Cand e la cresa, ii dau seara ceva mai consistent, cu carne, ca nu se omoara ea cu mancatul acolo.
Am reusit sa reduc un pic cantitatea de fainoase pe care o manca.
Eu mai fac uneori mancare separat pentru ea, pentru ca nu ii pot da ce gatesc pentru Horia. Iar el nu vrea gatit cum ar putea manca si Leia si nu am alternativa.
Image
veronica
Floarea soarelui

Postby Cherie » Thu Sep 08, 2011 7:26 pm

la mare au mancat copiii mei de s-au spart. Teodora a mancat mai mult ca Andrei, incat imi parea ca Andrei nu prea mananca. Insa Teodora a batut recordul si ma intreba cu gura plina daca ii fac si ei cand ajung la SIbiu mancare de-aia buna. Nu va ganditi la fazani fripti ci la ciorba de fasole, cartofi natur cu friptura de porc la cuptor. Azi i-am facut ficatei cu legume din punga si la fel mi-a zis sa-i mai fac de-asta...
bun bucatar foamea asta!!!
ImageImage
ImageImage
Cherie
Site Admin

Postby iustina » Sat Sep 10, 2011 12:39 pm

Bravo Teo! 1==1
Si bine-ai incheiat Cherie, asa e cel mai bun bucatar e foamea!
iustina
Floricica sfatoasa

Postby Cherie » Tue Sep 13, 2011 8:29 am

Teodora mea nu mai vrea lapte, nu vrea branza, cascaval sau derivate. Cu cereale mananca iaurt, dar e prea putin lapte raportat la varsta ei. Ieri din fericire am facut-o sa manance un pic de orez cu lapte, peste care insa am pus un pic de miere. Asa am convins-o...
ImageImage
ImageImage
Cherie
Site Admin

Postby Cherie » Mon Oct 24, 2011 8:51 am

m-a surprins Teodora mancand conopida mea cu usturoi, exact usturoiul a fost cel care i-a placut in combinatie cu iaurtul acrisor pe care l-am adaugat in maioneza. Dar a inceput Andrei cu preferintele alimentare. De exemplu, nu-i plac pastele. Uneori mananca daca ii fac melcisori cu branza. Dar daca fac spaghete cu sos, nici nu vrea sa le vada, gris cu lapte, orez cu lapte. Nimic. Nu a mancat niciodata si poate cand va mai creste, sa manance. Se da jos de la masa cand le vede in farfurie.
ImageImage
ImageImage
Cherie
Site Admin

PreviousNext

Return to Alimentatie copii