Ce mai mananca copiii nostri?

Retete, meniuri, tipuri de alimentatie sanatoasa

Moderators: Cherie, psihdinupopa

Re: Ce mai mananca copiii nostri?

Postby yoanaEu » Thu Jul 05, 2012 11:15 am

eu o singura data i am dat inghetata,knd ne am intors de la Sibiu de Paste,dar pt k a luat nasa pt baiatul ei si logic k poftea si Rares.si nu i am mai dat de atunci.Rares e genul care daca simte gustul si normal k e buna tare,ma zapaceste ca apoi vrea mereu.si am evitat sa i iau si nici noi nu mancam de fel.
Image
yoanaEu
Floare de nu ma uita

Postby Cherie » Thu Jul 05, 2012 12:50 pm

Chiar acum am vb cu soacra-mea care mi-a zis ca tare rau au mancat copiii ieri, asa ca le-a scos ciorba din meniu si le-a lasa felul II si compot sau limonada. Si eu cred ca din cauza caldurii nu pot sa manance.
Georgiana, pasiunea asta o am si eu. Dar da, le dau si copiilor si mancam inghetata cot la cot. O evitam pe aia de cacao si eu pe cea de vanilie si mancam cu kg inghetata ca iau tort. Si nu am probleme neaparat din cauza inghetatei... pentru ca ei alte dulciuri nu primesc si in plus... nu mananca decat acum, vara...
ImageImage
ImageImage
Cherie
Site Admin

Postby onisca » Thu Jul 05, 2012 6:06 pm

Si Teodora are zile in care mananca ff mult si zile in care nu mananca mai deloc. Insa de cand a venit caldura nu prea mananca mai nimic. Vrea mai mult sa bea lapte. si fructe
Ana in schimb ma sperie cat mananca si la scoala si acasa. Este drept ca programul ei este tare solicitant pentru un copil de 6 ani jumate. Sta in fiecare zi la scoala pana la 4 (fara program de somn) apoi mai are si activitati sportive in afara scolii: fotbal, tenis, innot. Dar daca ati vedea cat mananca v-ati cruci. De ingrasat nu s-a ingrasat si este ff inalta. Cred ca este cea mai inalta fata din clasa cam la egalitate baietii.
onisca
floricica vorbareata

Postby cris_kiri » Thu Jul 05, 2012 10:24 pm

Si Andreea are zile si zile acum vara. Nici eu nu prea am pofta de mancare, mai ales de cea gatita, dar ea...
Este si ea innebunita dupa inghetata, nu i-am dat decat de doua ori pana acum, dar cu ce pofta a mancat...Nici la noi in casa nu exista din cea de cacao. Marta, de ce nu le dai si din cea de vanilie? Si ca tot veni vorba, azi am facut pentru prima data in casa, de zmeura ca tot aveam destula in curte si era pacat de ea sa se strice.
cris_kiri
Floricica sfatoasa

Postby Cherie » Fri Jul 06, 2012 8:17 am

de ce nu le dau de vanilie? =1laughing-019= pentru ca nu ii place lu' muma'sa. Eu iau un tort de inghetata si le-o topesc un pic. Dinu intotdeauna isi ia de ciocolata si o mananca singur... si nu pot lua fiecaruia cate un tort de inghetata dupa bunul plac.
cand mancam in oras, bilute de inghetata atunci le iau ce-si doresc ei, dar ei iau de altceva intotdeauna. Teodora o predera pe cea de menta cu bucati de ciocolata in ea, Andrei de fructe de padure.
ImageImage
ImageImage
Cherie
Site Admin

Postby yoanaEu » Fri Jul 06, 2012 8:47 am

deci bag de seama k numai eu nu i am dat copilului inghetata......
d aia bilute imi aduc aminte k am mancat la mare acum 2 ani,ce buna era.....la noi nu se gaseste,ori nu stiu eu. :grin:
aseara i am facut un orez cu mult morcov si ardei,sa ii dea azi bunica sa la pranz,k ciorba nu mai are succes.
Image
yoanaEu
Floare de nu ma uita

Postby iustina » Sat Jul 21, 2012 10:37 am

Yoana nu esti singura care nu i-a dat inghetata! Irina a gustat prima data inghetata dupa ce facuse 3 ani si asta a foat o singura data in port cand ne-am asezat noi la o masa si am luat la cupa niste diverse bilute de inghetata. I-am pus si cam un sfert de biluta si aia topita si de atunci nu i-am mai dat. O evitam si noi nu ca ar fi rece neaparat, ci pt ceea ce contine. Daca ar fi de casa as manca poate de 3-4 ori pe sapt. Cat despre cea mica, ea nu cunoaste acest cuvant si nici nu i-am dat sa guste macar. De mancat ale mele fete, rontaie de zor rondele de orez sau de grau, cereale de toate felurile, dar din alea fara zahar adaugat si integrale. De ex ieri le=am pus in ciorba ca sa se mai ingroase, mei ! Si asa au mancat. Punmai mult pt cea mica pt ca altle toata ciorba e pe jos...ea e la faza cand nu mai vrea sa o ajuti sa pape si vrea sa pape singura...dar lichidele le pierde pe drum din lingurita pana sa bage in gura lingurita. Cat am stat in tara mama le datea si frucet uscate de catina sau goji puse la inmuita de seara. E incredibil cum mancau lingurita dupa lingurita!
Ca mancaruri ne bazam pe ce e mai natural, luam o pasare de curte si facem o supa, un pilaf, sau alteori pur si simplu supa de legume. Mananca si urzici ( mi-am adus congelate).Ousoare fierte, tot de casa si am trecut si la laptele de capra bio si am renuntat la laptele praf. Dulciuri din comert nu prea vad ele, aiai mica 100 % nimic de genul asta! Ori le fac eu cu zahar nerafinat sau cu miere, ori o lingurita de magiun de prune de Topoloveni fara zahar sau rondele de orez cu glazura de iaurt.Bombonele de echinaceea de la Krauter cand si cand sau de salvie tot de la ei cand avem cu gatul probleme. Ma straduiesc sa le tin tin cat mai aproape de mancarea naturala, fara aditivi, coloranti si conservanti... M-am ingrozit cand am revazut anul asta fetita luata in plasament de soacra-mea. A terminat clasa a4a acum, si are deja 55 kg, niste sani de zici ca e clasa a 9a. Din cate imi amintesc eu sanii pe la clasa a7a- a8a se vedeau cat de cat...Acum copiii mananca toate porcariile, iar carnea contine pe langa antibiotice si hormoni de crestere....si de aici cresterea asta ca in povesti...cat creste unul in trei ani, creste Fat_Frumos intr-unul!
iustina
Floricica sfatoasa

Postby Cherie » Wed Nov 21, 2012 11:00 am

intr-adevar, asta m-a socat si pe mine in aceasta vara. In fiecare an, cand merg la strand, mare, Ocna, si vad copiii, acestia sunt din ce in ce mai grasi, atarna burtile si suncile pe ei, si pe langa fetite, si baietii au sani!! =1fie=
ImageImage
ImageImage
Cherie
Site Admin

Postby Cherie » Wed Nov 21, 2012 5:22 pm

Nu am mai stat sa copiez topicul, sa-l impart, dar cu placere copiez din ideile de sandvis ale Crengutei:
Pachet: sanvis yum-yum: ou fiert tare pisat cu furculita, amestecat cu branza topita/ Almette (ce vrei), condimentat cu ce-i place ei, intins pe paine. Poti adauga ardei dat pe razatoarea mare ( de preferinta ardei rosu).
Alte umpluturi care-mi vin in cap acum: pasta de unt cu masline negre, cu marar
Pasta de branza telemea, smantana, unt, ceapa, marar, ardei
Pasta de ton
Pasta de carne de pui cu legume sau o foaie de salata
Unt de arahide ( desi nu stiu cum esti cu alergia) cu gem de capsuni
Pasta din carne de pui cu castravete acru
Hamburger ( eu asa ii zic, dar e carne tocata de oice fel ... Si de peste chiar... Cu condimente - cimbru, rozmarin,paprika...ce stii ca-i place, putina ceapa, in forma traditionala, fript la grata sau pe sandwich maker, intre 2 felii de paine si la care adaugi rosie, salata, castravete acru... Ce crezi si ce ai)
ImageImage
ImageImage
Cherie
Site Admin

Postby Cherie » Tue May 21, 2013 7:28 pm

Vreau sa va intreb ceva: voi ati dat la copii oua de prepelita? cam cate as putea sa le dau copiilor?eu le gatesc, nu le dau crude ca mi-e teama de salmonele.
ImageImage
ImageImage
Cherie
Site Admin

PreviousNext

Return to Alimentatie copii