Stomatita

Moderators: Cherie, psihdinupopa

Re: Stomatita

Postby Cherie » Thu Oct 28, 2010 12:06 pm

A avut si Andrei gura plina de pete albe, habar nu am ce-a fost aia. Aftele sunt diferite de stomatita? acum are zabale la ambele colturi ale gurii si nu stiu ce sa-i dau, pentru ca nu stiu ce e aia zabala,zabaluta, de ce natura e, daca e virala sau nu, de ce a aparut...
ImageImage
ImageImage
Cherie
Site Admin

Postby Lilutza » Thu Oct 28, 2010 1:09 pm

Marta pai se numeste stomatita aftoasa.....deci cred ca este una si aceeasi.
Incearca cu albastru de metil.......
Lilutza
Floricica sfatoasa

Postby Cherie » Fri Feb 04, 2011 11:15 am

bun, de ceva vreme Andrei nervos si ne arata gurita. Ma uit, nimic. Aseara insa vad o pata alba. Ii dau cu glicerina care contine galbenele si propolis, toata noaptea a plans si s-a zvarcolit, dimineata, gura plina de bubite, toata buza interioara, sus jos, si parca sunt si rani, asa urat arata. Adica zici ca si-a muscat buza. acum e mai rau ca data trecuta, cand avea pe ici pe colea, acum de la un capat la altul e numai o pata alba si rana. nu mananca mai nimic, multumesc Crengu pentru indicatiile cu alimentatia, sunt foarte utile ca habar nu aveam ce sa-i dau. Eram tentata sa-i dau iaurt. A mancat niste compot in schimb, numai zeama, dragutul de el, si ala cu chin.
ImageImage
ImageImage
Cherie
Site Admin

Postby Lili77 » Fri Feb 04, 2011 11:30 am

Nu potem decat sa-i trimite-m un pupic mare lui Andrei 1==1 sa-i treaca repede.
Lili77
Floricica sfatoasa

Postby Cherie » Sat Feb 05, 2011 11:40 am

saracul! ce mila imi este de el. parca i s-a umflat buzita si s-a intins. i-am dat supa cu paiul si a mancat 2 castronele.
nu pare deloc sa se retraga, toata noaptea a scancit, a gemut, s-a zvarcolit. Cand ii trece, e tot Andrei care rade vesel la sora-sa, cand il doare, inchide ochii si pune capul pe mine.Oricum sta numai in brate la mine. ma astept la febra, e tot rumen in obraz.
ImageImage
ImageImage
Cherie
Site Admin

Postby veronica » Sat Feb 05, 2011 1:21 pm

1==1 lui Andrei, sa ii treaca repede!
Image
veronica
Floarea soarelui

Postby Lilutza » Sat Feb 05, 2011 10:52 pm

Of saracutul de Andrei.....sanatate multa si Andreea mea a facut odata asa ceva........si ce mai plangea mititica....se trezea din somn noaptea si urla.......a durat cam o saptamana si ceva la ea stomatita.....o dadeam cu albastru de metil,glicerina cu nistatina si ce-i mai facea bine era sprayul tantum verde!
Lilutza
Floricica sfatoasa

Postby Cherie » Sun Feb 06, 2011 9:40 am

cat de intinsa a fost stomatita la voi? inainta progresiv si la un moment dat s-a oprit sau cuma decurs? sau a iesit dintr-o data si pe urma a trecut? ca la noi inainteaza pe zi ce trece sua mai bine zis in timpul noptii, ca dimineata ma trezesc si mai vad o portiune acoperita.
ImageImage
ImageImage
Cherie
Site Admin

Postby Lilutza » Sun Feb 06, 2011 10:18 pm

La noi a aparut 1-2 bubite si pe parcurs mai multe......cel mai rau aratau bubitele de pw buze ( in interiorul buzei)
Lilutza
Floricica sfatoasa

Postby Cherie » Mon Feb 07, 2011 8:52 am

noi numai in interiorul buzei avem. Ne-a dat un prieten ieri o solutie diluata de clorhexidina sa-l badijonam. Dar ieri deja nu mai pareau atat de fioroase, si cred ca de la albastrul de metil. Asa ca i-am mai dat o tura aseara. e asa ciudat cu gurita albastra, zici ca-i din filmele SF.
ImageImage
ImageImage
Cherie
Site Admin

Previous

Return to Ingrijire si sanatate