probleme de burtica

Moderators: Cherie, psihdinupopa

Re: probleme de burtica

Postby iustina » Tue Nov 30, 2010 2:47 am

Lili marul strange la burta.Aici pediatra mi-a zis cand avea Irina diaree de la rotavirus ca sa ii dau mar si banana sa o stranga la burtica...deci nu ii mai da mar. La constipatie ajuta f bine portocala ...la noi functioneaza mereu....si toate frunctele care incep cu P sunt bune in caz de constipatie ...prune, pere,piersici,portocale,pepene...
Fa-i un suc natural de portocale si sa vezi cum obtii imediat rezultate.
Aaa f bun mai e un magiun de prune natural...daca stiti magiunul de Topoloveni.... din ala daca ii dau 2 lingurinte iar face sigur kk....mi-a trimis mama un borcan si il tin ca medicament pt constipatie.
Ceaiul de musetel o mai ajuta cand era bebe mic pe Irina...acum insa folosesc ori portocale ori magiunul de prune.
Incearca portocala!
iustina
Floricica sfatoasa

Postby Lili77 » Tue Nov 30, 2010 11:17 pm

Iustina suc de portocale nu vrea,nu i-a placut niciodata,acum a descoperit clementinele,mananca 5-6 pe zi,am vazut ca e mai bine.Cu magiunul de Topoloveni am auzit si eu(dar nu am din ala,ci doar facut de mine),mai ales ca acolo am facut liceul,e la 10 km de unde m-am nascut.
Am zis ca o sa-i fac si ceai de musetel,cand era mica ii dadeam mereu,acum nici nu stiu daca o sa-l mai bea,atunci il dadeam neandulcit,acum as putea sa-i pun putina miere.
Lili77
Floricica sfatoasa

Postby onisca » Tue Nov 30, 2010 11:22 pm

Lili cu kiwi ai incercat?
onisca
floricica vorbareata

Postby cris_kiri » Wed Dec 01, 2010 5:01 pm

Si eu zic de kiwi, asta macar il stiu din proprie experienta.
cris_kiri
Floricica sfatoasa

Postby Lili77 » Thu Dec 02, 2010 12:21 am

Nu am incercat,o sa vad,momentan vad ca si-a revenit,cu clementine,dar am o verisoara aici care zice ca fetitele care mananca multe clementine face cistita,a auzit ea la Tv.Poate reusiti sa verificati voi pe net,la mine e mai greu.
Lili77
Floricica sfatoasa

Postby gdoina » Thu Dec 02, 2010 7:52 am

Serban era asa ca Sorina intr-un timp dar dupa ce i-am format un program care include statul pe oala in fiecare dimineata :mrgreen: si minim 300 ml de suc de portocala servit peste zi,nu mai sunt probleme!!
ImageImage
gdoina
Floare de nu ma uita

Postby Cherie » Thu Dec 02, 2010 8:49 am

Lili77 wrote:Nu am incercat,o sa vad,momentan vad ca si-a revenit,cu clementine,dar am o verisoara aici care zice ca fetitele care mananca multe clementine face cistita,a auzit ea la Tv.Poate reusiti sa verificati voi pe net,la mine e mai greu.

nu am auzit asa ceva... ce-o fi avand ... cu prefectura? cistitele sunt intretinute de un mediu acid, dar asta doar daca este deja instalata boala. Dar nu cred sa fie clementinele mai acide ca o portocala sau grepfruit, de exemplu.
ImageImage
ImageImage
Cherie
Site Admin

Postby cris_kiri » Thu Dec 02, 2010 3:03 pm

Nici eu nu am auzit de asa ceva... :shock:
cris_kiri
Floricica sfatoasa

Postby Lili77 » Thu Dec 02, 2010 6:17 pm

Asa ma gandeam si eu fetelor.
Doina abia bea suc de portocale,nu i-a placut niciodata.O sa mai icerc si cu el.
Lili77
Floricica sfatoasa

Postby iustina » Fri Dec 03, 2010 8:05 pm

Atunci fa-i suc de clementine daca alea ii plac .Poate sunt mai dulci si d-aia le prefera. Ca ar da cistita nu am auzit si nini nu as crede.
iustina
Floricica sfatoasa

PreviousNext

Return to Ingrijire si sanatate