Raceala la copii

Moderators: Cherie, psihdinupopa

Re: Raceala la copii

Postby Cherie » Fri Apr 22, 2011 4:46 pm

aa... Silvia,pai noi mergem la medic. Am fost azi la medic ca avem programare. Stii cum facem, ii ducem, cand plecam facem urmatoarea programare. Si noi suntem la fel, amandoi pneumonie. Anul trecut la fel am fost, de Pasti amandoi erau cu branula pentru pneumonie. la Andrei, de 2 saptamani de zinnat face pneumonie. Asa ca ne-am intors de unde am plecat cu deosebirea ca lui Andrei nu ii dam antibiotic pentru ca nu mai are ce sa-i dea. Adica de-asta imi era teama. Teodora e mai rau, evident, ca Andrei. hai ca iar m-am depresat. Andrei are prednison in schimb.
ImageImage
ImageImage
Cherie
Site Admin

Postby iustina » Fri Apr 22, 2011 6:55 pm

Multa sanatate copilasilor! 1==1
iustina
Floricica sfatoasa

Postby Divas » Fri Apr 22, 2011 7:37 pm

Of, Marta. Exact ce va lipsea de Pasti... Dar injectabil nu-i poate face nimic lui Andrei? De ex. cum am facut noi, gentamicina cu fortum?
Pupici micutilor si sa se faca bine cat mai repede 1==1
Oricum, aici suntem amandoua, ne mai vedem pe topic... =sad=
Image
Image
Divas
Floricica sfatoasa

Postby Cherie » Fri Apr 22, 2011 7:48 pm

ciudat e ca nu fac febra, niciunul.Si stii ce? nici nu le dau antibiotic pana nu fac. Ca uite-asa i-am dat zinnat si nici o ameliorare. mai degraba sa merg pe antiinflamatoare si cand o fi sa nu se mai poate, atunci sa le dau. Dar tusesc de le sar bojocii.
ImageImage
ImageImage
Cherie
Site Admin

Postby Divas » Sat Apr 23, 2011 8:10 am

Apoi Marta, nu ti-am spus de celelalte cazuri de pneumonie din spital? Fara febra dadica, fara tuse!!!!, fara muci!!! cadeau din picioare dupa o saptamana de antibiotic... Ajung la concluzia ca medicul asta la care am nimerit chiar stie meserie, de mi-a spus ca nu-mi foloseste la nimic antibioticul... Si este un dr. care are mereu liber la usa lui, cand la ceilalti este coada mare, se cam feresc toti de el, cica nu prea e medic bun... Chiar ma ofticasem ca-i dr. mea in concediu si-am nimerit tocmai la el... Dar uite ca mi-a prins bine si vreau sa-ti spun ca a fost pe aceeasi lungime de unda cu boala lui Dadi. Sper adica, mie mi se pare ca-i aproape vindecat, de tusit mai tuseste rar, noaptea nu, si nu mai are tusea productiva, muci nu, febra nu, dar mi-e teama ca parlita asta de pneumonie e ascunsa rau... Vad ca la ochisori tot mai face urdori dimineata, nu multe, dar cat sa merg inainte cu tratamentul. Si uite-asa il pun pe picioare si marti il duc iar la cresa... =sad=
Image
Image
Divas
Floricica sfatoasa

Postby Cherie » Sat Apr 23, 2011 8:55 am

noi ne-am linistit la Teodora cu antibioticul, a facut reactie alergica la el, e pe spate o pata mare rosie cu bubite mici.Iar aseara a facut febra Duduca.Cobor si trebuie sa cumpar eu ceva, gasesc eu pana la urma vreun leac sa le scot secretiile.
ImageImage
ImageImage
Cherie
Site Admin

Postby iustina » Sat Apr 23, 2011 11:29 am

Unge bubitele Teodorei cu ulei de masline, daca vrei, cred ca ar ajuta!

La ambele pneumonii din 2010 si din 2011 Irina nu a facut nici un pic de febra.La prima nu tusea decat f rar, asa ca si cum te-ai fi innecat cu ceva, insa fetita de langa patul ei din spital tusea non-stop, nu puteam nici sa dormim de tusea ei...
La a doua pneumonie a tusit ceva si a mea... dar febra nu mi-a facut niciodata, in afara de cazul rotavirus.... in rest nici la vaccinuri, nici la dinti sau masele.
Depinde de copii.
iustina
Floricica sfatoasa

Postby Lili77 » Sat Apr 23, 2011 12:31 pm

Sanatate multa copiilor bolnavi,sa dea D-zeu sa se faca repede bine toti 1==1
Lili77
Floricica sfatoasa

Postby gdoina » Sat Apr 23, 2011 4:40 pm

Sanatate copilasilor bolnaviori,Silvia ma bucur ca David e mai bine!!! 1==1 la toti!!
ImageImage
gdoina
Floare de nu ma uita

Postby Divas » Mon May 02, 2011 8:42 pm

acum am aterizat acasa, sunt rupta de oboseala, l-am luat de la cresa plocon, a facut febra, a tusit pana a vomitat, asa ca am mers direct la medic. acolo am dat peste una la urgente care s-a cam speriat de fisa lui medicala si de activitatea intensa din ultima perioada si ne-a trimis la pneumologie, "ca poate este nevoie de un tratament de durata, gen singulair" Noroc ca pneumoloaga m-a linistit, are plamanii curati, numai un pui de traheita capatat de la... Asa ca trecem pe zinnat, eurespal si erdomed, iar eu trec pe CM... pana m-or lasa la vatra de tot...
Image
Image
Divas
Floricica sfatoasa

PreviousNext

Return to Ingrijire si sanatate